Всі публікації щодо:
Олійник Степан

Українська література 6 клас - Раїса Мовчан - Генеза 2006

СТЕПАН ОЛІЙНИК - ГУМОРИСТИЧНІ ТВОРИ

Я так люблю веселий сміх.

Здоровий сміх, що гріє всіх!

Переливаю в слово радість,

Яку в душі своїй зберіг.

І я щасливий, що пишу

Хорошим людям на потіху.

Ловлю в очах іскринки сміху

І довго в серці їх ношу.

П. Глазовий

Подумаймо разам

Прочитай уважно вірш Павла Глазового. Яким ти уявляєш цього письменника (добрим, усміхненим, похмурим, серйозним, хитрим...)?

Ти вже знаєш, що українці здавна люблять посміятися, покепкувати, пожартувати. Ця «весела мудрість народу» відтворена в багатьох жанрах мистецтва. Пригадай твори, в яких переважають гумор, смішні ситуації, веселі пригоди, - вони «рухають» сюжет, визначають тон авторської оповіді, відображають характер героя Позмагайся з однокласниками, хто таких творів може назвати найбільше.

А в яких жанрах літературної творчості гумор та сатира є основними? Серед найвідоміших письменників-гумористів, авторів великої кількості «веселих» книжок, - Степан Олійник і Павло Глазовий. Чи доводилося тобі коли-небудь чути їхні гуморески на концертах, по радіо? Про що вони і які - веселі, дотепні, доброзичливі, іронічні, дошкульні, щирі?

Долі цих митців дуже подібні. Родом вони з найтеплішої, а значить, і найвеселішої частини Південної України. Недарма саме в м. Одесі, що знаходиться на березі Чорного моря, щорічно 1-го квітня проводиться велике свято - Всеукраїнська гуморина, на яке приїздять і гості із зарубіжних країн.

Степан Олійник (1908-1982) народився в с. Пасиселях на Одещині, а Павло Глазовий (1922 2004) - ус. Новоскелюватці на Миколаївщині. Обидва - вихідці із селянських родин, закінчили педінститути, працювали в редакціях газет і журналів, найдовше - у журналі «Перець», учасники Другої світової війни, мають бойові нагороди. Вони - автори великої кількості популярних збірок сатири і гумору. Павло Глазовий продовжив традицію С. Руданського в жанрі співомовки. Він писав книжки і для дітей («Про відважного Барвінка та Коника-Дзвоника», «Іванець-Бігунець», «Перченя» та ін.).

Прочитай уважно твори С. Олійника і П. Глазового. А яку роль можуть виконувати гуморески, співомовки, байки в житті людей? Колись Павло Глазовий писав: «Нехай стебло моє затопчуть, нехай мій корінь перетруть - того, що в люди полетіло, уже назад не заберуть». Поміркуй, що ж «полетіло в люди».