Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - НАРОДНА ПІСНЯ – ОБЕРІГ ДУШІ НАРОДУ

У дохристиянський період люди вірили в існування багатьох божеств: Перуна — бога блискавки і грому, Стрибога — бога вітру. Коляди — бога зимового сонця, Ярила — бога весняного сонця, Даж- бога — бога жнив, який посилав людям щастя, добро і достаток. Щоб задобрити богів, люди вдавалися до різних дій — обрядів, які супроводжувалися піснями, іграми, танцями, замовляннями.

Пісні, що використовуються під час обрядів, називаються обрядовими.

Цикл календарно-обрядових пісень пов’язаний з віруваннями стародавніх слов’ян, з природою, з порами року, а також з основою життя українців — працею, особливо з працею на землі. На початку весняних робіт, коли земля пробуджувалася, селяни відзначали свято весни і співали пісні-веснянки. Свято весни влаштовували на честь великої Лади, матері Сонця. Воно мало чотири значення: релігійне, родинне, поминальне і землеробське. На честь бога Сонця і богині Лади співали пісень, якими «весну закликали». Землеробські настрої виражені в хороводах та іграх, що імітували процеси оранки та вирощування льону, ячменю, пшениці.

Селяни співали, коли засівали землю, і коли обробляли її, і коли збирали урожай. Давнє походження має і свято Купала (Купайла). Купальські та русальні пісні належать до літнього циклу календарних пісень. Осінній цикл календарно-обрядових пісень пов’язаний з обрядом обжинків (жниварський цикл). Взимку зустрічали свято Коляди — рік Новий. Звичай колядувати, щедрувати, віншувати є дуже давнім.

Після хрещення Русі-України (прийняття християнської віри) ці язичницькі обряди поєдналися з християнськими святами.

Різновидами календарно-обрядових пісень є колядки, щедрівки, веснянки, гаївки, купальські пісні, русальні пісні, жниварські пісні. Вони об’єднуються відповідно у цикли: зимовий, весняний, літній та осінній. Часто у святах брали участь діти. Вони зверталися з особливими віршиками до дощу, сонця, вітру, квітів, дерев, трав, співали веснянок, гаївок, щедрівок, колядок та інших пісень, пов’язаних з народними традиціями та обрядами.

Івахненко О. Благослови, земле! 1996.

Що? Коли? Чому? Як?

1.Коли виникли календарно-обрядові пісні? 2. Яким божествам поклонялися давні слов’яни? 3. Які різновиди календарно-обрядових пісень ви знаєте? 4. У які цикли об’єднані календарно-обрядові пісні і з чим це пов'язано? 5. Які пісні належать до весняного циклу? 6. Які пісні належать до осіннього циклу? 7. Які календарно- обрядові пісні належать до літнього циклу? 8. До якого циклу належать колядки

і щедрівки? 9. Які ви знаєте найбільші християнські свята? 10. Як ви розумієте назву картини художника О.Івахненка «Благослови, земле!»? Опишіть свої враження від неї.

Вправи і завдання

1. Продовжіть речення:

Свято весни відзначали на честь... Взимку зустрічали свято... Діти зверталися з проханням до ..., ..., ..., ..., ..., ... у віршованій формі і співали ... Русальні пісні співали на честь божества...

2. Проаналізуйте загадки, пов’язані з різними порами року:

Сонце пече, липа цвіте,

Жито доспіває. Коли це буває?

(Влітку)

Голі поля, мокра земля,

Дощ поливає. Коли це буває?

(Восени)

Впаде з неба — не розіб’ється,

Впаде в воду — розпливеться.

(Сніг)

Б’ють мене ціпами,

Ріжуть мене ножами,

За те мене отак гублять,

Що всі мене дуже люблять.

(Хліб)

3. Проаналізуйте народні прислів’я та приказки, пов’язані з різними норами року:

¦ Взимку літа не доженеш.

¦ Зима без снігу — літо без хліба.

¦ Сонце блищить, а мороз тріщить.

¦ Взимку сонце крізь плач сміється.

¦ Держись, Хома, іде зима!

¦ До завірюхи треба кожуха.

¦ Місяць лютий спитає, хто босий, а хто взутий.

¦ Весна багата на квіти, а осінь — на сніпки.

¦ Весна днем красна.

¦ Проспиш весною — заплачеш зимою.

¦ Теплий квітень, мокрий май — буде добрий урожай.

¦ Весна ледачого не любить.

¦ Коли квітень з водою, то травень з травою.

¦ Як у травні дощ надворі, восени — хліб у коморі.

¦ Майська роса краща вівса.

¦ Прийде май — про землю дбай.

¦ Влітку день — як рік.

¦ Хто літом спеки боїться, той зимою не має чим грітися.

¦ Від колосу до колосу — не чути і голосу.

« Прийде літо — кругом розмаїто, прийде зима — нічого нема.

¦ Одне літо ліпше, як сто зим.

¦ Готуй літом сани, а взимку — воза.

¦ Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.

¦ Красна осінь снопами.

¦ Осінь одного заморозить, а зима — двох.

ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ЧИТАННЯНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.