Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ПІСНІ - Максим Рильський (1895-1964) - ПРИКМЕТИ ВЕСНИ

Любов'ю і мудрістю, красою і людяністю було переповнене його мудре серце, на творчих верховинах сяє його величне, чародійне слово, над яким не владні ні смерть, ні час.

Михайло Стельмах

Максим Рильський — видатний український поет. Народився 19 березня 1895 року в Києві. Його батько — Тадей Рильський — був відомим фольклористом, етнографом і педагогом. Мати — Меланія Федорівна походила з простої селянської родини. Ріс Максим серед мальовничої природи в селі Романівці (тепер Житомирської області).

У родині Рильських любили і цінували народну пісню, мудру книгу, цікаву розмову. Малий Максим багато читав і вже у семилітньому віці написав перші віршовані рядки.

Навчався Максим у приватній гімназії в Києві (1908-1915). У 1910 році була надрукована перша збірка 15 річного поета «На білих островах». Про неї схвально відгукнулася Леся Українка.

Після закінчення гімназії Максим Рильський навчався в Київському університеті, вчителював, продовжував писати вірші. Одна за одною виходили збірки «Знак терезів» (1932), «Україна» (1938), «Збір винограду» (1940), «Слово про рідну матір» (1943).

З 1942 року і до кінця своїх днів Максим Рильський працював директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографи Академії наук, який нині носить його ім'я. У 1958 році Рильський став академіком.

У 50-60 х роках вийшли збірки його поезій «Троянди й вино град» (1957), «Голосйвська осінь», «Зимові записи» (1964) та інші.

Чимало своїх творів присвятив Максим Рильський дітям. Його книги «День ясний», «Квіти друзям», «Урожай», «Санчата діда Максими» з цікавістю читають школярі.

Помер Максим Рильський 24 липня 1964 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що вам запам'яталося з біографії Максима Рильського? 2. Які назви збірок його поезій ви знаєте? 3. Які твори письменник присвятив дітям?


ПІСНІ


Коли пісні мойого краю

пливуть у рідних голосах,

мені здається, що збираю

цілющі трави1 я в лугах.

В піснях і труд, і діль походу,

і жаль, і усміх, і любов,

і гнів великого народу,

і за народ пролита кров.

В піснях — дівоча світла

туга і вільний помах косаря,

в них юність виникає друга,

висока світиться зоря.

Люблю пісні мойого краю,

та не спинюсь на тім лишень:

з любов’ю вухо привертаю2

до братніх на землі пісень.

Немає людності такої,

громади жодної нема,

яка б із давнини глухої

ішла по всесвіту німа3.

Багато голосів на світі,

як барв на поверхні земній,

та всі вони в єдине злиті

у мрії людства віковій.

Це — рук стискання

працьовите, це — серць4

братання у бою...

Жагу пісень, в труді омитих,

люби, як брат сестру свою.

1 Цілющі трави — лікарські трави. 2 3 любов’ю вухо привертаю — з любов’ю слухаю. 3 Ішла .. німа — не мала власної пісні. 4 Серць - від «сердець».

У кожній мові, кожнім слові

краси майбутнього шукай,

де в неохмареній любові1

розквітне світу небокрай.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Які відчуття з’являються у поета, коли він чує рідні пісні? 2. Про що розповідають ці пісні? 3. Як поет ставиться до братніх пісень? 4. Про що розмірковує Максим Рильський, згадуючи про пісні інших народів? 5. Які народні пісні люблять співати у вашій родині? Про що йдеться у них? Яку з них ти любиш співати найбільше?

I. Поясніть значення виразів: за народ пролита кров; в них юність виникає друга; глуха давнина; стискання рук.

II. Перекладіть рідною мовою: гнів великого народу; висока світиться зоря; жага пісень; шукай краси у кожній мові.

III. Доберіть слово відповідно до змісту поезії: 1. Пісні пливуть у (своїх, дорогих, милих, рідних) голосах. 2. Юність (приходить, виникає, з'являється). 3. Привертаю вухо до (братових, братерських, братніх, братських) пісень.

IV. Розкажіть про свої улюблені пісні.

V. Знайдіть слова, які у тексті вірша вживаються у переносному значенні.