Всі публікації щодо:
Калинець Ігор

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ПИСАНКИ - Ігор Калинець (1939) - ПРИКМЕТИ ВЕСНИ

Для поезії Калинця надзвичайно суттєвим є поняття пам'яті — родової, історичної, генетичної.

Елеонора Соловей

Народився Ігор Калинець у м. Ходорів на Львівщині. Закінчив філологічний факультет Львівського університету. До 1972 року працював в обласному архіві. Свою першу збірку поезій "Вогонь Купала" видав у 1966 році. Після цього багато років не було чути його поетичного голосу на Батьківщині. У 1972 році Ігор Калинець був заарештований і засуджений.

Ігор Калинець — автор багатьох поетичних збірок. Дев’ять перших, об’єднані у видання «Пробуджена Муза», вийшли у Варишві. У 1991 році в Україні вийшла збірка «Тринадцять алогій», за яку він здобув Державну премію ім. Т.Шевченка: у 1997 році — збірка «Слово триваюче».

Поезії Ігоря Калинця мають прекрасну здатність перетворю вати звичайне і буденне на святкове. Вони вчать нас простим і мудрим законам: жити у любові і злагоді з навколишнім світом.

Ігор Калинець написав багато книг для дітей: «Книжечка для Дзвінки» (1991), «Пан Ніхто» (1994), «Про Дівчинку і Квіти» (1995), «Дурні казки» (1996), «Майже казки» (1997), «Ігорчик свят кус» (2001), «Маленьке Я є Я», «Деякі пісеньки», «На святого Ми колая», «Примовлянки» (2002), «Ісус» (2003), «Тут ангели чудять ся» (2004), «Данка і Крак», «Забави тістечок» (2004) та ін.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що вам запам’яталося з біографії Ігоря Калинця? 2. Які збірки творів для дітей видав письменник?


ПИСАНКИ

Виводить мама дивним писачкам1

по білому яйці воскові взори2.

Мандрує писанка по мисочках

із цибулиним золотим узваром,

з настоями на травах і корі,

на веснянім і на осіннім зіллі —

і писанка оранжево горить

у філіграннім сплеті3 ліній.

То вже вона, як дивовижний світ,

то вже дзвенить, як згусток сонця,

буяють буйно квіти у росі,

олені бродять в березневім соці.

І стилізовані сплітаються сади

у маєві густих обрамлень,

мереживом найтоншим мерехтить

геометричний космацький орнамент4.

І я поплив у світ дитячих мрій

на білі колискові оболоні...

Котились писанками ізгори5

ясні сонця у мамині долоні.

1 Писачок — паличка, якою воском наносять малюнок на писанки. 2 Взір — від узір, малюнок. 3 Сплет — від сплетіння, те саме, що і переплетіння.4 Космацький орнамент — орнамент, характерний для села Космач Івано-Франківської області. 5 Ізгори — зверху.

Що? Коли? Чому? Як?

1. З чого традиційно готують фарби для писанок? 2. У які кольори зафарбовують писанки? 3. Що зображено на писанках? 4. Які відчуття виникають при спогляданні писанки?

I. Поясніть зпачення виразів: воскові взори, мандрує писанка по мисочках, цибулиний узвар, осіннє зілля, стилізовані сади, геометричний орнамент.

II. Перекладіть рідною мовою вислови: мама виводить взори; писанка оранжево горить; буяють квіти у росі; орнамент мерехтить.

III. Знайдіть у тексті поезії означепня до слів: писачок, взори, узвар, зілля, світ, сік, мереживо, сонця, долоні.

IV. Розкажіть про те, як розписують писанки у вашій родині.

V. Вивчіть вірш «Писанки» напам’ять.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.