Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

РУСАЛЬНІ ТА КУПАЛЬСЬКІ ПІСНІ - КРАСНЕ ЛІТЕЧКО ПРИЙШЛО…

Русальні пісні — відомі в усіх слов'янських народів дуже давні за походженням обрядові пісні, що виконувалися на "русальному тижні" або, як ще називали, "зеленому тижні" (кінець травня — початок червня), коли жито починало колоситися. При цьому малося на меті вплинути на міфічних русалок (мавок) і забезпечити високий урожай, щоб вони не шкодили посівам, умилостивити їх, щоб не ловили і не залоскочували дівчат і дітей. Русалки, за народними віруваннями, могли не тільки шкодити людям, а й оберігати їх від хвороб, а поле — від стихії.

Купальські пісні — поширені у східних слов’ян, особливо в Україні та в Білорусі, обрядові пісні весняно-літнього циклу, пісні проводів весни. У ніч перед святом Івана Купала хлопці й дівчата збиралися біля вогнищ, стрибали через них, співали, влаштовували ігри, пускали вінки на воду (ворожили про одруження), топили в річці чи спалювали на вогнищі опудало Купали, щоб забезпечити добрий урожай на майбутній рік. (Купало, Купайло, Купала, Марена, Морена, Моряна — різні назви персонажа слов'янської міфології, бога (богині) весни і води. Купальський вогонь не гасили, а залишали дотлівати, співаючи:

Лежи, лежи, Купалочку,

в червоному багаттячку.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.