Всі публікації щодо:
Пісні

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

ПІСНІ ЛІТЕРАТУРНОГО ПОХОДЖЕННЯ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Підвівшись із колін, здіймаючись на повен зріст, народ України на весь світ проголосив:

Ще не вмерла Україна!

Ще не вмерла і не вмре!

Бо живе наша мова. Отже, живий наш дух, жива наша пісня, наша історія, наша єдність. «Ще не вмерла Україна» — пісня, написана Павлом Чубинським у 1862 році, є Державним гімном України.

Тоді Україна ще не мала своєї державності. Павло Чубинський (1839-1884) — відомий на той час поет, фольклорист, етнограф1 — був членом київської організації «Стара громада», до якої входила національно свідома патріотична інтелігенція2. На її зборах уперше й пролунала ця пісня.

1918 року вона виконувалася вже як державний гімн Української Народної Республіки, час існування якої був недовгим. Карпатська Україна як самостійна держава 1939 року також визнала її своїм гімном.

За радянських часів пісня «Ще не вмерла Україна» була забороненою. Однак українці її пам’ятали і виконували таємно, з великою надією на відродження самостійності своєї держави.

І такий час прийшов. Україна стала незалежною державою і знову за національний гімн узяла пісню на слова Павла Чубинського та мелодію композитора з Галичини Михайла Вербицького. Початковий текст пісні перероблювався автором кілька разів, тому сучасний варіант відрізняється від нього.

Спрямована в майбутнє головна пісня українців утверджує їхнє прагнення віддати все «за нашу свободу»:

Душу й тіло ми положим

За нашу свободу

І покажем, що ми, браття,

Козацького роду.


1 Етнограф — фахівець, який вивчає культуру і побут народів світу.

2 Інтелігенція — люди, яким притаманна велика внутрішня культура, які переважно займаються розумовою працею.

- Літературна пісня — пісня, слова якої створені письменником.

Чи знаєш ти, що...

Гімн (грец. — похвальна пісня) — урочиста пісня. Гімни бувають державні, партійні, революційні, релігійні, на честь видатних подій, героїв. Виконуються переважно під час святкових урочистостей, парадів, демонстрацій тощо. Уперше гімни виконували в Стародавній Греції як хвалу на честь богів та героїв.