Спиридон Черкасенко (1876-1940) - Я І СВІТ

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

Спиридон Черкасенко (1876-1940) - Я І СВІТ

Спиридон Черкасенко народився на Херсонщині

Спиридон Черкасенко за фахом — учитель, тож і не дивно, що перші його твори про дітей і для дітей. Доля письменника надзвичайно цікава: спочатку Херсонщина, де зростав, потім, здобувши вчительську освіту, — Катеринославщина й Донбас (в оповіданні, з яким ти сьогодні познайомишся, події будуть розгортатися саме в цьому краї), далі — Київ, Ужгород і, нарешті, Прага, яка стане для письменника останнім притулком на землі.

У народі кажуть: очі — дзеркало душі. Якщо говорити про письменників, то можна було б, мабуть, додати, що не лише очі, а й їхні художні твори — дзеркало душі. Тільки глибоко обдарована людина може так образно бачити звичне для нас навколишнє і, здавалося б, буденні речі перетворювати на казку:

„Насуплю я брови, — говорить зима, —

І вітер з морозом повіє:

Усе скрізь загине — рятунку нема!

Під снігом замре, заніміє”.

„А я засміюся, — весна відмовля, —

І сонце пекуче засяє:

Прокинуться луки, ліси і поля,

Усе зацвіте, заспіває”.

Одна з найцікавіших збірок С. Черкасенка — „Маленький горбань”. До неї ввійшли оповідання та казки. Письменник створив також багато поетичних книжок, оповідань, п'єс.

Художні твори, з якими ти раніше знайомився на уроках літератури, куди тільки тебе не переносили: у ліси, у гори, за моря й океани. А сьогодні оповідання С. Черкасенка „Маленький горбань” перенесе тебе в шахтарську слобідку1 на Донеччину. Сподіваємося, тобі цікаво буде потрапити зараз на батьківщину Володимира Сосюри й Емми Андієвської (до речі, її творчість ти будеш вивчати в цьому ж навчальному році). Якщо ти зараз будеш не просто читачем, а уявиш, що знаходишся серед героїв оповідання „Маленький горбань”, то неодмінно сприймеш його по-іншому: емоційніше, співчутливіше, відчуєш усі барви природи та її пахощі.

1 Слобідка — відокремлена частина великого села.

Радимо прочитати

Романтично-пригодницький твір С. Черкасенка „Пригоди молодого лицаря. Роман з козацьких часів”.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.