Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006
Ліна Костенко (Народилася 1930 року) - Я І СВІТ
«Королевою української поезії» XX століття називають Ліну Костенко. Народилася поетеса в містечку Ржищеві в учительській сім’ї. Батьки були людьми високоосвіченими, порядними. Батько знав дванадцять мов, добре орієнтувався в усіх навчальних предметах і викладав їх у школі.
Коли дівчинці минуло шість років, сім’я переїхала до Києва. Тут застала її війна. «Я писала мало не осколком великі букви, щойно з букваря...» — так згадувала поетеса про ті тяжкі роки. У Києві Ліна закінчила школу, навчалася в педагогічному інституті. У п’ятдесятих роках минулого століття з відзнакою закінчила Московський літературний інститут імені
О. М. Горького.
Писати вірші Ліна Костенко почала з дитинства, друкувати — з шістнадцяти років. У збірках поезій «Проміння землі», «Вітрила», «Мандрівки серця» виявився потужний поетичний талант письменниці.
На своєму літературному шляху Ліні Костенко довелося пережити майже п’ятнадцятирічне невизнання її як митця. Це був сумний період у житті поетеси зокрема і в історії української літератури взагалі. Але й тоді вона писала. Писала і складала в шухляду. Не зламалася, не зневірилася, а шліфувала своє поетичне слово.
Поверненням Ліни Костенко була книжка поезій «Над берегами вічної ріки», а потім з'явилася й «Маруся Чурай». Вона вмить зникла з книгарень, хоч і вийшла стотисячним накладом!
За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» і збірку поезій «Неповторність» письменниці було присуджено Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка.
Пише Ліна Костенко і для дітей. Саме для них поетеса видала збірку «Бузиновий цар». Її герої незрадливі, довірливі діти сонця, що спраглими очима відкривають для себе великий світ, сповнений краси і таїни, радіють кожній щасливій миті свого життя.
У Літі Василівни талановита дочка. Оксана Пахльовська літературознавець, автор статей з проблем літератури Італії, перекладачка багатьох італійських та іспанських поетів, автор збірки поезій «Долина храмів». Напевно, саме вона успадкувала мамин поетичний хист.
Послухай розповідь про те, як усе починалося:
Ліна Костенко народилася на Київщині
Я — жниця довічна,
Працюю терпляче
За радість труда
І за тисячний сніп.
Ліна Костенко
Поміркуй, як ці слова
характеризують
поетесу.
Які вірші Ліни Костенко ти пам’ятаєш із початкової школи?
Стоїть у ружах золота колиска.
Блакитні вії хата підніма.
Світ незбагненний здалека і зблизька.
Початок є. Л слова ще нема.
Ще дивен дим, і хата ще казкова,
І ще ніяк нічого ще не звуть.
І хмари, не прив’язані до слова.
От просто так — пливуть собі іі пливуть.
Бо кожен пальчик сам собі Бетховен.
Ще все на світі гарне і моє.
І світить сонце оком загадковим.
Ще слів нема. Поезія вже є.
Зауваж
Ключовим у віршах поетеси є слово «любіть». Добре, якби воно було і твоїм найважливішим життєвим компасом. Люби світ довкола себе — він прекрасний у великому і в малому. Через любов найкоротший шлях до пізнання.
І ще. Те, що ми зараз відкриваємо, — це лише доторк до поезії, бо поезію неможливо аналізувати. Поезію треба вміти слухати і читати. Намагайся виробити в собі це вміння.