Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

Ярослав Стельмах (1949-2001) - ПРИГОДИ І РОМАНТИКА

Ярослав Стельмах народився в Києві

Як і твори Всеволода Нестайка та Віктора Близнеця, повісті Ярослава Стельмаха написані для того, щоб допомогти тобі, друже, розібратись у складному світі, повірити в лицарські закони добра, справедливості, надійності в дружбі, переконатись у власній силі.

Ярослав — син відомого українського письменника Михайла Стельмаха. З дитинства мав різнобічні інтереси: захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Пізніше, згадуючи свої дитячі роки, літератор зазначить: «Спочатку займався плаванням, потім гімнастикою, а з боксу та боротьби здобув навіть спортивні розряди. Грав на фортепіано, любив гітару».

Особливі успіхи мав письменник у вивченні іноземних мов, які цікавили його змалку. «Я почав перекладати, — згадує Ярослав Михайлович, — ще навчаючись у Київському інституті іноземних мов. Спершу мене зацікавила книга, яку мені привезли з Канади. Автор її — перший в історії свого народу ескімоський письменник Маркузі. Книжка адресована дітям та цікаво, дохідливо розповідає про суворе, сповнене небезпек і тяжкої праці життя ескімоських племен. Звалася вона «Гарпун мисливця», і працював я над її перекладом з великим задоволенням». На час закінчення інституту Ярослав мав уже кілька друкованих перекладів з англійської мови.

Дорослі читачі знають Ярослава Стельмаха насамперед як драматурга. Неабиякий успіх мала серед глядачів п’єса «Привіт, синичко!», яка одночасно йшла в п’ятнадцяти театрах України. Чималу аудиторію збирала «Шкільна драма».

Незважаючи на відчутний успіх перекладача та драматурга, несподівано навіть для самого себе Ярослав Стельмах почав писати твори для дітей. Уміння змалювати літературних героїв справжніми, колоритними, яскравими приваблює твоїх ровесників, тому вони залюбки читають чудові романтичні книги Ярослава Стельмаха для дітей — «Манок», «Якось у Чужому лісі», «Найкращий намет». Пропонуємо тобі поринути в захоплюючий світ повісті «Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки» і прочитати про дивовижні пригоди твоїх однолітків — кмітливих і допитливих Митька та Сергія.

Ярослав Стельмах — лауреат літературних премій імені Івана Котляревського та Миколи Островського.

П’єси «Привіт, синичко!» та «Запитай колись у трав» були перекладені багатьма мовами і входили до репертуару сорока театрів світу.

Чи знаєш ти, що...

Першою книжкою Ярослава Стельмаха є збірка оповідань «Манок». Для наймолодших читачів письменник написав п’єси: «Митькозавр із Юрківки», «Вікентій Прерозумний». На дозвіллі радимо почитати ці твори.