Всі публікації щодо:
Руданський Степан

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

Степан Руданський (1834-1873) - ГУМОРИСТИЧНІ ТВОРИ

Степан Руданський народився на Вінниччині

Степан Руданський народився в сім'ї священика. Навчався в Кам’янець-Подільській духовній семінарії1, згодом — у Петербурзькій медико-хірургічній академії. Саме в цей період С. Руданський починає плідно працювати на ниві письменства. Передусім він прославився як автор так званих співомовок, з якими ти сьогодні познайомишся.

Із Петербурга С. Руданський переїздить до Ялти. Уявіть собі після суворого петербурзького клімату кримські кипариси й виноградні плантації, тепле й лагідне Чорне море та Кримські гори, екзотичні тропічні рослини1 чисте повітря. Здавалося б, насолоджуйся й твори. Проте тут С. Руданський самовіддано поринає в роботу: він поєднував обов’язки міського лікаря, завідуючого лікарнею, лікаря в алупкинських маєтках графа Воронцова, карантинного лікаря Ялтинського повіту. З бідняків він за лікування плату не брав. Молодого лікаря ялтинці любили за веселу вдачу, безкорисливість і доброту.

Улітку 1872 року в Криму спалахнула епідемія холери2, і С. Руданський з обов’язку карантинного лікаря й постійного члена санітарної комісії міста брав участь у ліквідації небезпечної пошесті, унаслідок чого сам захворів на холеру й помер у тридцятидев’ятирічному віці.

Хоч яким складним було життя письменника (багатодітна сім’я, у якій народився, нестатки під час навчання в Петербурзі, хвороби та ін.), проте творчість його сповнена оптимізму, гумору, іскрометного сміху.

С. Руданський, як і Л. Глібов, писав байки. Це переважно твори з розгорнутими сюжетами, пісенною формою. Вони дуже близькі до казок про тварин («Ворона і Лис», «Вовк», «Собака й Кіт» та ін.).

Значну цінність творчого доробку С. Руданського становлять його переклади з російської літератури О. Пушкіна, М. Лєрмонтова. Також перекладав він і твори античної літератури.

С. Руданський написав близько двохсот віршованих гуморесок, кілька поем, чимало байок, балад, ліричних віршів. Але найбільше прославився письменник, як зазначалося вище, саме своїми співомовками. Прочитавши деякі з них, ти дізнаєшся, що це за жанр художньої літератури.

1 Семінарія середній духовний навчальний заклад.

1 Холера — гостроінфекційне епідемічне шлункове захворювання, що супроводжується корчами.