Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2014

ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА - ДНЕМ КРАСНА - Веснянки - Пісні весняного циклу - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

До весняного циклу календарно-обрядових пісень належать веснянки. Веснянки — закличні пісні. Ними закликають весну, прославляють її прихід і оспівують воскреслу природу, висловлюючи сподівання на добрий урожай.

У ті далекі часи, коли виник цей жанр пісень, люди сприймали прихід весни як боротьбу двох сил — холоду й тепла. Для того щоб допомогти весні подолати зиму, вони топили в річці солом'яне опудало зими або спалювали його, носили зображення сонця й водили хороводи.

Різновидом веснянок є гаївки, які виконують тільки під час Великодніх свят.

До речі...

І веснянки, і гаївки — пісні переважно дівочі, рідко допускаються до участі в іграх хлопці. Зазвичай вони тільки приглядаються до гри, прислухаються до співу й час від часу, спровоковані насмішками дівчат, уриваються в юрбу й на хвилину переривають забаву.

М Реріх. Весна священна. 1943 р.


ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА - ДНЕМ КРАСНА


— Ой весна, весна — днем красна.

Що ж ти, весно, принесла?

— Принесла я вам літечко.

Ще й рожевую квіточку,

Хай вродиться житечко,

Ще й озимая пшениця.

І усякая пашниця.

— Ой весна, весна, ти красна,

Що ти, весно красна, нам принесла?

— Принесла я вам літечко.

Ще й запашненьке зіллячко.

Ще й зеленую травицю.

І холодную водицю.

Принесла я вам ягнятко.

Ще й маленькеє телятко.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.