Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2014

Леонід ГЛІБОВ (1827-1893) - ГУМОРИСТИЧНІ ТВОРИ

Кажуть, щира усмішка додає життя, отже, більше смієшся — довше живеш. Саме в цьому розділі й пропонуємо вам якомога більше усміхатися, адже на вас чекають гумористичні твори.

Гумор у житті українців здавна в пошані: він не лише розважав, а інколи й рятував. Тому й не дивно, що до наших днів із найдавніших часів дійшов український гумор, а закарбований він у народних байках, анекдотах, гуморесках. Раніше вам уже доводилося читати такі твори. У цьому розділі на вас чекають авторські гуморески, байки й співомовки.

Ви ознайомитеся з гумористичними творами Леоніда Глібова, Степана Руданського й Павла Глазового.

До речі, не треба плутати гумор і сатиру: у гумористичних творах зображається смішне в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні, а в сатиричних — різко висміюються, викриваються людські вади. Прочитайте поданий нижче невеличкий твір П. Глазового й поміркуйте: він гумористичний чи сатиричний?

— У вас зуби є, дідусю? — онучок питає.

Дід журливо посміхнувся:

— Давно вже немає.

Це почувши, хлопченятко зраділо без краю:

— Тоді пряник потримайте, а я пострибаю.

Якщо з відповіддю завагалися, то, прочитавши цей розділ, ви навчитеся розрізняти гумор і сатиру.

Чого тільки не станеться з героями цього розділу: виявиться, що найліпше покарання для щуки — це (ніколи не здогадаєтеся) втопити її в річці: а щоб жабі стати волом, їй потрібно... — ні, не будемо розкривати всіх кумедних таємниць, аби зберегти інтригу. Отож читайте й насолоджуйтеся українськими гумористичними творами.


Леонід ГЛІБОВ (1827-1893)


У дитинстві Льолик (так усі звали Леоніда Глібова) був веселим і жвавим, любив усе красиве, а найбільше — доглядати за квітами. За це його прозвали «королем квітів». Вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику».

Льолик мав багату творчу уяву: коли слухав казки баби Одарки, перед ним виразно вимальовувались особливості характеру й звички вовків, левів, зайців і лисиць. Йому навіть здавалося, що тварини насправді думають і розмовляють, що серед них є добрі й злі, багаті та бідні. А як він захоплювався колядками й щедрівками! То був чарівний світ казки.

Свій перший вірш написав у тринадцять років. Починав писати свої твори російською мовою. Перша збірка «Стихотворения» вийшла друком у м. Полтаві, коли письменникові виповнилося двадцять років. Проте в історію він увійшов як автор україномовних творів, саме ними він і прославився.

На формування літературного смаку вплинуло й те, що Леонід мав доступ до великої бібліотеки пана Родзянка (батько хлопця працював управителем маєтку поміщиків Родзянків).

Здавалося б, нічого надзвичайного в дитинстві Л. Глібова не було, адже ви сьогодні теж маєте доступ до бібліотеки, а в ранньому дитинстві довелося почути й вам не одну казку...

Мабуть, усе залежить лише від вас. Шукайте в собі здібності й розвивайте їх — і ваша майбутня праця принесе користь не тільки вам. Байки Л. Глібова актуальні й нині: вони не лише цікаві й кумедні за змістом, а й навчають нас жити!

Обкладинка до збірки творів Л. Глібова «Байки». 2006р.