Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2014

ЗАПЛЕТУ ВІНОЧОК - Купальські пісні - Пісні літнього циклу - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Однією з найпомітніших літніх подій із ритуалами й ігрищами було свято Купала, що супроводжувалося купальськими піснями. Це свято припадає на 7 липня. Купало (або Купайло) — дохристиянський бог земних плодів, якому приносили в жертву хліб — головний плід землі. У цей день дівчата й хлопці розводили вогонь, через який потім стрибали, співаючи пісень. Вогонь мав горіти високо, символізуючи єднання землі з небом. Обряд перестрибування через вогонь означав очищення. Після цього молодь ішла до лісу шукати цвіт папороті.

Г. Семирадський. Ніч на Івана Купала. 1880-і роки

На свято дівчата плели вінки й пускали по воді. За тим, як вони пливли (швидко, обертаючись, тонучи), визначали свою майбутню долю. Вінок укупальських піснях є давнім образом, символом річного коловороту, сонячного світла, безконечності, а також дівочої долі.

Щоб забезпечити добрий урожай на майбутній рік, молодь топила в річці й спалювала на вогнищі опудало Купала.

До речі...

За повір’ям, папороть цвіте лише один раз на рік — у ніч на Купала. Той, хто знайде й зірве цвіт папороті, обов’язково буде щасливим.


ЗАПЛЕТУ ВІНОЧОК


Заплету віночок,

Заплету шовковий

На щастя, на долю,

На чорні брови.

Ой пущу віночок

На биструю воду

На щастя, на долю.

На милого вроду.

Ой, поплинь, віночку.

Прудко за водою

На щастя, на долю

Милому зо мною.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.