Колядки - ПІСНІ ЗИМОВОГО ЦИКЛУ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Українська література 6 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2014

Колядки - ПІСНІ ЗИМОВОГО ЦИКЛУ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Попрацюй у парі.

Пригадай, хто такий Дажбог в українській народній міфології. Які сили природи він уособлював? Поділися своїми знаннями з однокласником/однокласницею.

До зимового циклу календарно-обрядових пісень належать колядки та щедрівки. Колядки — один із найдавніших фольклорних жанрів. Вони тісно пов'язані з уявленнями наших предків про одухотворену природу та багатьох богів, від яких залежали люди.

У п'ятому класі ти дізнався/дізналася, що одним із найголовніших наші пращури вважали бога Сонця, бо саме це небесне світило приносило тепло й було запорукою гарних урожаїв, а отже, дарувало людям життя. Ти вже знаєш, що бога Сонця називали Дажбогом. Він уособлював сили молодого весняного світила. Дажбог поставав як небожитель, що народжував день і рік. Але люди помітили, що сила Сонця в різні пори року не однакова: на весну воно набирає сили, восени — слабне, а наприкінці грудня з'являється на небі зовсім на короткий час. І тому наші предки думали, що Сонце, як і людина, народжується, набирається протягом року сил, а потім помирає. Зважаючи на різну його силу, у давнину уявляли світило у вигляді двох богів: Дажбога, що уособлює потужну енергію початку року, та Хорса — світила, що символізує старість і смерть Сонця наприкінці року.

21 грудня — найкоротший день у році, аз 25 грудня день починає поступово збільшуватися і, як кажуть у народі, „сонце повергає на літо, а зима — на мороз”. Тому наші предки вважали: щороку 25 грудня народжувався Дажбог — молоде Сонце. Юний Божич — це воскреслий Хоре, який помер у грудні. Поворот сонця на літо в давні часи називали святом Коляди. Це було свято перемоги світла над темрявою, а життя — над смертю. З появою на небосхилі першої зірки люди йшли селами й сповіщали про народження нового Божича. Щоб захистити новонародженого, вони виконували певні магічні дії та співали пісень. Разом зі співом колядок відбувалися народні ігрища та вистави — „Коза”, „Плуг”, „Зірка”.

У найдавніших колядках Дажбог не втілював ні Сонця, ні Місяця, ні Дощу, а виступав як Бог, що дарує ці небесні явища людям.

Ти вже знаєш, що 25 грудня (за старим стилем) або 7 січня (за новим стилем) почали святкувати народження Ісуса Христа. Відтоді давній язичницький обряд наповнили новим змістом, а від так почали виникати нові релігійні колядки з біблійними образами.

Колядки виконують з 25 грудня по 7 січня. Колядування завжди починали з пісень про створення світу, а потім величали господаря й господиню, їхніх дітей, бажали їм здоров'я, добробуту, урожаю та приплоду худоби. Для колядок характерними є яскраві зорові образи (сонце, золото, зорі, вогонь), у них часто використовують повтора, паралелізми, епітети. Колядка має таку будову: заспів, власне колядка, пїколядь, приспів.


Вертеп. Народження Ісуса Христа


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.