Щедрівки - ПІСНІ ЗИМОВОГО ЦИКЛУ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Українська література 6 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2014

Щедрівки - ПІСНІ ЗИМОВОГО ЦИКЛУ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Попрацюй у парі.

1. Розкажи однокласникові/однокласниці, що ти знаєш про обряд щедрування в Україні.

2. Прочитай уривок із щедрівки.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати...

Вислови припущення, чому в пісні зимового календарного циклу розповідається про приліт птахів.

Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/ однокласниці.

Якщо ти уважно читаєш, то маєш помітити, що в наведеному вище уривку розповідається про те, що до господаря прилетіла ластівка. „Але як таке може бути, адже щедрівки співають узимку, коли лютують морози?” — цілком слушно зауважиш ти. Дійсно, є невідповідність, але вона існувала не завжди.

Щедрик, щедрик, щедрівочка.

Ти вже знаєш, що у прадавні часи новий рік збігався з початком хліборобського року. У цей час танув сніг і вся природа прокидалася від довгого зимового сну. Саме тоді люди вітали одне одного з приходом нового року, здійснювали обряд щедрування, бо вірили, що слово, магічні дії можуть задобрити сили природи і сприяти багатому врожаю та добробуту сім'ї. Щедрувальники обходили хати з побажанням людям щастя, здоров'я й достатку, співали величальні пісні. Вони вітали членів родини, вихваляли їх, називаючи господаря ясним місяцем, його дружину — красним сонцем, дітей — дрібними зірками. У найдавніших щедрівках звучали також мотиви весняних господарських робіт, турботи про долю майбутнього врожаю. Серед художніх засобів переважали повтори, паралелізми, постійні епітети. Бадьорий, радісний настрій щедрівок передавав святкове піднесення виконавців. Під час обряду щедрувальники виконували також виразні магічні сільськогосподарські обряди „засівання” й „посипання”, що символізували побажання родині багатих урожаїв. Господарі винагороджували своїх гостей щедрими подарунками.

Після того як у Європі початок календарного року почали відраховувати з 1 січня, в Україні теж святкування новоліття перенесли з весни насічень. Обряд щедрування почали виконувати в Щедрий вечір 13 січня (за старим стилем), а 14 січня (за старим стилем) святкували перший день нового року. Під час Щедрої вечері накривали багатий стіл, на якому переважали м'ясні страви, готували „багату” кутю, випікали спеціальні хліби.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.