Всі публікації щодо письменника:
Чубинський Павло

Українська література 6 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2014

Павло Платонович Чубинський (1839-1884) - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Насправді цей вірш Чубинський написав через рік після смерті Тараса Григоровича, у 1862 році в Києві. Він мешкав тоді на вулиці Великій Васильківській, де винаймав квартиру в будинку купця Лазарева. Саме тут збирався гурток „Київської громади”, куди часто заходили також сербські й болгарські студенти, що навчалися в місті. Від них Павло Чубинський почув пісню сербських повстанців проти Османської імперії. Вільнолюбні рядки „Серце біє і кров ліє за нашу свободу” надихнули українського патріота до написання вірша.

Через рік П. Чубинського, як неблагонадійного, заслали до Сибіру. Серед „провин” — „посещение могилы Шевченко”, „пение возмутительных малороссийских песен”, „ношение мало-русского костюма”.

Спочатку вірш Чубинського співали на мелодію сербської пісні. Музику до слів писали також українські композитори Микола Лисенко і Кирило Стеценко. Але на весь світ твір став відомим у музичному варіанті західноукраїнського священика і музиканта Михайла Вербицького, створеному в 1865 році.

Патріотичний зміст поезії П. Чубинського та урочиста музика М. Вербицького довгі роки, поки українці не мали своєї держави, якнайкраще відображали волелюбні прагнення українських патріотів. У березні 2003 року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким перша строфа і приспів пісні „Ще не вмерла України і слава, і воля...” вважаються Державним Гімном України.

Поштова листівка. Початок XX ст.

Прочитай першу строфу і приспів вірша П. Чубинського „Ще не вмерла Україна” і порівняй із варіантом слів Державного Гімну України. Назви відмінності.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.