ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА — ДНЕМ КРАСНА - ПІСНІ ВЕСНЯНОГО ЦИКЛУ ВЕСНЯНКИ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Українська література 6 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2014

ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА — ДНЕМ КРАСНА - ПІСНІ ВЕСНЯНОГО ЦИКЛУ ВЕСНЯНКИ - КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ - ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Ой весна, весна — днем красна,

Що ж ти, весно, принесла?

— Принесла я вам літечко,

Ще й рожевую квіточку,

Хай вродиться житечко,

Ще й озимая пшениця,

І усякая пашниця.

Ой весна, весна, ти красна,

Що ти, весно красна, нам принесла?

— Принесла я вам літечко,

Ще й запашненьке зіллячко,

Ще й зеленую травицю,

І холодную водицю.

Принесла я вам ягнятко,

Ще й малєнькеє телятко.

ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Назви особливість будови веснянки.

2. Поясни, який художній засіб використано для зображення весни. Які уявлення наших предків про світ відтворено в цьому образі?

3. Розкажи, які дари несе весна людям. Як ці дари пов'язані з їхньою господарською діяльністю?

4. Випиши в зошит ужиті у веснянці пестливі слова. Поясни, чому їх використано так багато.

5. Визнач, який настрій передав веснянка. Свою відповідь обґрунтуй.

Запам'ятай!

Ти вже знаєш, що епітет — це художнє означення. У фольклорних творах часто використовують постійні епітети, тобто такі художні означення, які завжди вживаються тільки з певними іменниками. Наприклад, якщо кінь, то він у фольклорі завжди вороний, а місяць — ясний. Ще приклади постійних епітетів: буйні трави, тихі води, широкий степ.

6. Випиши в зошит постійні епітети, ужиті у веснянці.

ЗБАГАЧУЙ СВОЄ МОВЛЕННЯ

У пісні весну називають красною. Вибери з наведених нижче лексичних значень слова найточніше його тлумачення. Красний кажуть про:

1. Людину, яка вирізняється красою.

2. Предает, краєвид, який має привабливий вигляд.

3. Юність, життя, вік, сповнений достатку, щастя, радості, задоволення.

Значна частина веснянок присвячена темі кохання та родинних стосунків. Любовні мотиви були невід'ємними в народній поезії весняного циклу, адже розквіт природи, її краса пробуджували в молоді ніжні почуття. У веснянках широко використовувалися пісенні символи. Зіронька, голубка, сокіл, голуб— образи-символи закоханих, калина — символ дівочої вроди, рута — символ дівоцтва, барвінок — символ шлюбу.

Серед художніх засобів у веснянках поширеним був паралелізм, тобто художній засіб, при якому паралельно зображували два і більше явищ із різних сфер життя. Наприклад, стан природи та співзвучний йому настрій людини.

У веснянках часто використовувався контраст, тобто протилежне змалювання почуттів, настроїв і поведінки людей. Наприклад, часто в піснях протиставлялися сила, краса чи поведінка дівчат і парубків.

Накресли в зошиті таблицю і, користуючись поясненням у підручнику, заповни її.

Художня своєрідність веснянок і місце їх в обряді

У який час виконують?


Який зміст веснянок?


Який настрій веснянок?


Які художні засоби вживають?Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.