Українська література 7 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2015

ЮНИЙ ЧИТАЧУ

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ

Музика Михайла Вербицького

Слова Павла Чубинського

Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду.

ЮНИЙ ЧИТАЧУ!

Розпочнімо нашу з тобою першу розмову з давньогрецького міфу. У прадавні часи мешканці грецького міста Афіни щорічно надсилали чудовиську Мінотавру, що жив у лабіринті, данину із семи юнаків і семи дівчат. Один із героїв — Тесей — вирішив його вбити. Щоб відшукати дорогу додому і вийти з лабіринту страховиська, він скористався клубком ниток, який вручила йому дочка критського царя Аріадна. Звідси виник сталий вираз нитка Аріадни, що значить засіб, який допомагає вийти зі скрутного становища, знайти правильний тлях.

Для багатьох сучасних школярів художній твір також може здаватися справжнім лабіринтом. Адже не всі вміють його правильно читати, розуміти думки, які хотів передати автор, розпізнавати художні засоби, якими він скористався для вираження своїх ідей. У цьому разі підручник стане своєрідною ниткою Аріадни, що вестиме тебе таємничими стежками літературного твору.

їй вже знаєш, що читання художньої літератури — це не тільки розвага, але й складна робота, яка потребує значних зусиль. Найкращих успіхів і найбільшої насолоди досягне лише той із вас, хто постійно тренуватиме себе в умінні „розкодовувати“ авторський задум. Тому перша порада: не гортай непрочитаними сторінки, які тобі можуть здатися на перший погляд нецікавими. Пам’ятай: жодне слово у творі не є випадковим, воно звернене дотебе, у ньому бринить думка письменника.

Друга порада: звертай увагу на художні засоби. Їм можна порівняти з дорожніми знаками, які служать для водія орієнтиром під час поїздки. Але з дорожніми знаками все просто: на всіх дорогах вони повідомляють водієві однакову інформацію. Письменник же в ті самі слова часто вкладає інший, прихований, зміст. Щоб його виявити, треба навчитися аналізувати художні засоби й установлювати між ними зв’язки. Така робота допоможе тобі не пройти повз головне, що хотів передати автор.

Третя порада: працюй над текстом активно. Читаючи біографічну статтю про письменника чи пояснення теоретичного матеріалу, на берегах підручника олівцем роби позначки:

✵ відома інформація    - думав/думала інакше

+ нова інформація    ? маю запитання

Після опрацювання тексту обміняйся думками з однокласниками, поясни, як ти розумієш новий матеріал. Позначка + підкаже тобі, що саме треба вивчити, а - спрямує осмислити нові підходи до проблеми. Не бійся ставити знак ? ! Пам’ятай: саме пошук відповіді на запитання прокладатиме тобі місточок у незвідане знання й допоможе зростати інтелектуально.

Приступаючи до вивчення нового розділу, ознайомся з його навчальним маршрутом. Це своєрідний компас, що організовуватиме твою навчальну діяльність. Відповідь на проблемне запитання розділу тобі підкажуть твори художньої літератури, які ти вивчатимеш. Після опрацювання тем розділу обов’язково поміркуй, як ти удосконалював/удосконалювана себе як читач. Для цього усно чи письмово дай відповіді на запитання, вміщені наприкінці розділу в рубриці „Перевір, чи старанно ти навчаєшся“.

Путівником по підручнику тобі стануть традиційні рубрики: „Поміркуй над прочитаним“, „Збагачуй своє мовлення“, „Будь уважним до слова“, „Література в колі мистецтв“, „Ти —творча особистість“, „Твої літературні проекти“. Висловити свою позицію щодо проблемних питань ти зможеш, узявши участь у їх обговоренні в рубриці „Подискутуй з однокласниками“.

7klas.files/image003.jpg

Тож до праці! Успіхів тобі!
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.