КОЗАЦЬКІ ПІСНІ - ІЗ ПІСЕННИХ СКАРБІВ

Українська література 7 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2015

КОЗАЦЬКІ ПІСНІ - ІЗ ПІСЕННИХ СКАРБІВ

Попрацюй у парі.

Опрацюй статтю. На берегах підручника олівцем роби позначки:

ü відома інформація; - думав/думала інакше;

    + нова інформація;    ? маю запитання.

Обміняйся з однокласником/однокласницею думками про прочитане.

Однією з героїчних сторінок нашого народу є боротьба українських козаків проти турецько-татарської навали та польської шляхти за свободу й незалежність. Зародження козацтва пов'язано з посиленням визискування селян землевласниками в XV столітті. Не витримуючи тяжких податків і гніту, народ чинив опір, утікаючи на незаселені землі, куди не сягали руки можновладців. До небезпечної вольності козакування вдавалися найсміливіші й найхоробріші, сильні духом і тілом чоловіки. їхню героїчну боротьбу відтворюють козацькі пісні.

Ліричний герой цих пісень — відважний воїн, оборонець вітчизни. Для нього обов'язок важливіший за особисте щастя й навіть життя. Але в козацьких піснях увагу приділено не змалюванню боїв, подвигів і перемог, а відображенню почуттів і думок, пов'язаних із козацьким життям.

Основні мотиви козацьких пісень:

• розлука козака з батьками та коханою, смуток за рідним домом;

• проводи козака або загону в похід;

• небезпека, що постійно чигає на козака, а часто його загибель;

• страждання через нелегку долю.

Більшість козацьких пісень сповнені трагічного або героїчного пафосу. Пафос твору — піднесений настрій, пристрасне переживання автора в літературному творі, викликане певною ідеєю чи подією.

У козацьких піснях часто використовується персоніфікація: кінь оплакує убитого козака, зозуля несе вісточку рідним про козака, сокіл розповідає орлові, як загиблого козака оплакували мати, сестра й молода дружина, ворон віщує смерть козакові. Оживлені в пісні також можуть бути як окремі дерева — дуб, явір чи тополя, — так і діброва, гай чи ліс.

У козацьких пісень також багата символіка: орел, сокіл — символи сильного, хороброго юнака, чоловіка; висока могила — символ козацької звитяги, пам'ятник воїнської доблесті; каркання чорного ворона (крука, крячка) символізує попередження про смерть козака; червона китайка — символ козацької слави. Символічними можуть бути й кольори: червоний і чорний як символи життя і смерті.

У козацьких піснях події часто відтворюються за допомогою метафори, наприклад, битва асоціюється з бенкетом, з будуванням мостів або греблі, з оранкою чи сівбою; поле бою — зорана рілля, засіяна кулями; смерть козака — вінчання з могилою, вічний сон, переселення в нову світлицю без оконець і без дверець.

7klas.files/image008.jpg

Орест Скоп. Козак Мамай


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.