Всі публікації щодо:
Ольжич Олег

Українська література 7 клас - Л.Т. Коваленко - Освіта 2015

ОЛЕГ ОЛЬЖИЧ (Олег Олександрович Кандиба)(1907- 1944) - МИ - УКРАЇНЦІ

Україна — це ти і я, мешканець мегаполіса і хутірця, всесвітньо відомий діяч і нікому не знаний учень 7 класу. Усі рядом ми — українці. Кожен із нас — представник великого і мужнього народу. Щоденними справами ми творимо нашу країну і її історію.

Коли європейці чують імена боксерів Віталія і Володимира Клинків, футболіста Андрія Шевченка, співанки Руслани Лижичко, вони знають: це — Україна. Україна — це митці Тарас Шевченко і Микола Лисенко, авіаконструктори Ігор Сікорський і Сергій Корольов, учені Борис Патон і Володимир Вернадський, співачка Соломія Крушельницька і силач Іван Піддубний та багато інших достойників, які своїми справами прославили нашу країну на весь світ.

Двоє поетів, із творами яких ти ознайомишся на нотатку цього розділу — Олег Ольжич і Олена Теліга, — мешкали переважно за межами України. Але вони свідомо йшли на ризик і навіть прийняли смерть в ім’я майбутнього свого народу, сповідуючи принцип « Якщо не я, то хто?». Вивчаючи факти їхньої біографії, задумайся над проблемним запитанням розділу: Що повинно стати мірилом патріотизму особистості?

НАВЧАЛЬНИЙ МАРШРУТ РОЗДІЛУ

У цьому розділі ти:

> Прочитаєш твори;

Олег Ольжич

« Господь багатий нас благословив»,

«Захочеш — і будеш»

Олена Теліга «Сучасникам»,

«Радість»,

«Пломінний день»

Олександр Гаврош

«Неймовірні пригоди Івана Сили»

Андрій Малишко

« Пісня про рушник»,

« Чому, сказати, й сам не знаю...»,

«Вчителька»,

«Так живуть на цій землі поети...»

> Вивчиш напам’ять вірш Олега Ольжича або Олени Теліги (на вибір)

> удосконалиш уміння читати художні;

> дізнаєшся більше про

письменників та їхні твори;

> розкриєш для себе творчий світ письменника, його погляди, переконання та ідеали;

> співпереживатимеш з письменником та його героями, характеризуватимеш образи героїв;

> удосконалиш уміння визначати тему, ідею, проблеми, аналізувати композицію епічних творів, похапати художні прийоми та засоби, які допомогли письменникові втілити свій художній задум;

> розвиватимеш уміння

аналізувати вірші, визначати їхні основні ідеї, мотиви;

> Визнач, які завдання із запропонованих ти вважаєш найважливішими. Додай до них інші, що є значущими саме для тебе. Подумай, як досягатимеш їх виконання.

ОЛЕГ ОЛЬЖИЧ (Олег Олександрович Кандиба)(1907- 1944)

7klas.files/image102.jpg

Попрацюй у парі.

Пригадай, що тобі відомо про українського поета Олександра Олеся. Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/однокласниці.

Олег Ольжич — один із псевдонімів українського поета-емігранта Олега Олександровича Кандиби. Син відомого українського поета Олександра Івановича Кандиби (Олександра Олеся) народився 21 липня 1907 року в Житомирі. Трирічним хлопчиком разом із батьками він переїхав до Києва, а згодом — до невеличкого селища Пущі-Водиці поблизу столиці.

Обдарований від природи, він гарно малював, навчався грати на фортепіано та скрипці, вивчав кілька іноземних мов і вже в три роки вільно читав. У п’ять років Олег написав невелику п’єсу про козацтво і сам її проілюстрував.

Уесь звичний уклад життя сім’ї Кандиб зруйнувала російська революція 1917 року. Олександр Олесь у 1919 році переїхав до Будапешта і працював за кордоном культурним аташе уряду Української Народної Республіки. Згодом він домігся виїзду сім’ї. П’ятнадцятирічний Олег з матір’ю прибули спочатку до Берліна, а потім переїхали до Чехословацької республіки.

У Празі Ольжич вступив до Кардового університету, а вже в 23 роки став наймолодшим доктором археології, захистивши дисертацію про Трипільську культуру. Перед молодим ученим, що володів дев’ятьма європейськими мовами, відкривалася блискуча кар’єра, його запрошували читати лекції в CШA та Італію. У майбутньому він міг стати науковцем світового рівня. Але Ольжич вирішив присвятити себе Україні. Як історик, він розумів, що вибороти свободу й незалежність Батьківщини можна лише щоденною працею й боротьбою. Такі політичні переконання привели його до найсильнішої перед Другою світовою війною Організації Українських Націоналістів (ОУН).

У цей час Олег Ольжич виступив із першими поетичними творами. Свої націєтворні переконання він відобразив художньо удвох прижиттєвих збірках «Рінь» (1935) і «Вежі» (1940). Не випадковий і вибір псевдоніма поета: Ольжич — син давньоруського князя-звитяжця Олега.

Невдовзі власними діями він підтвердив щирість своїх переконань. Коли в 1941 році Німеччина напала на СРСР, Олег Ольжич як керівник похідних загонів ОУН одним із перших прибув до України із завданням працювати на відновлення української державності. Він очолював націоналістичне підпілля в Києві, розбудовував мережу ОУН, був фундатором Української Національної Ради як майбутнього парламенту незалежної України.

Німецькі окупанти, вбачаючи в діяльності ОУН загрозу, почали репресії. За час війни 95 % членів ОУН, що прибули на Східну Україну в похідних групах, загинули від рук гестапо і підступних дій комуністичного НКВС1. У травні 1944 року Олега Ольжича у Львові заарештовано й відправлено до концтабору Заксенхаузен. Одному з ув'язнених — капітану Єжі Кунцевичу — після чергового катування він шепнув: «Б’ють страшенно». Але Ольжич нікого з побратимів по боротьбі не виказав, а на аркуші своїм мучителям написав: «Ні про своїх друзів, ні про свою працю в ОУН говорити нічого не буду».

У ніч з 9 на 10 червня 1944 року Олега Ольжича було закатовано. Тіло героя наказано спалити в крематорії.

УРИВОК ІЗ ТВОРУ ОЛЕГА ОЛЬЖИЧА «ДУХ РУЇНИ»

Вся історія України — це боротьба двох сил: конструктивної, що скупчує українську потугу, щоб звернути її назовні, і руїнної, що розпорошує її у взаємному самопожиранні та несе розбиття і розклад. А вслід за цим завжди йшло панування чужинців над Україною. У цій вічній боротьбі творчого будуючого духа зі стихією степу й руїни віримо твердо, що творчий дух переможе хаос і розклад, звідки б цей не походив і як не проявлявся. Бо інакше не було б смислу в наглому житті і змаганні.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконай два завдання за вибором

1. Прочитай біографічну статтю про Олега Ольжича. На прикладі його життя добери два аргументи, які пояснюють латинське прислів’я Задля Батьківщини треба жертвувати навіть славою.

2. Прокоментуй слова Олега Ольжича до свого батька Олександра Олеся. На прикладах історії України наведи аргументи на підтвердження думки поета.

3. Проведи міні-дослідження. З історії України ХХ-ХХІ ст. добери приклади на підтвердження дутики Ольжича з твору «Дух Руїни». Який висновок ти можеш зробити і яку пораду дати сучасникам?

1 НКВС — Народний комісаріат внутрішніх справ.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.