Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні
Чурай Маруся

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

ВІЮТЬ ВІТРИ, ВІЮТЬ БУЙНІ - ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Віють вітри, віють буйні,

Аж дерева гнуться;

Ой як болить моє серце,

А сльози не ллються.

Трачу літа в лютім горі

І кінця не бачу,

Тільки мені легше стане,

Як трошки поплачу!

Не поможуть сльози щастю -

Серцю легше буде,

Хто щаслив був хоч з часочок,

Повік не забуде.

Єсть же люди, що і моїй

Завидують долі, -

Чи щаслива та билинка,

Що росте у полі?

Що у полі, на пісочку,

Без роси, на сонці...

Тяжко жити без милого

На чужій сторонці!

Без милого долі нема,

Стане світ тюрмою,

Без милого щастя нема,

Нема і спокою.

1Коронний, польний гетьмани - посади гетьманів у Речі Посполитій.

2 Проща - відпущення гріхів; прощення.

М. Дерегус. Вітер

Де ти, милий, чорнобривий,

Де ти? Озовися!

Як без тебе я горюю,

Прийди подивися!

Полетіла б я до тебе,

Та крилець не маю,

Щоб побачив, як без тебе

З горя висихаю.

До кого ж я пригорнуся,

І хто приголубить,

Коли тепер нема того,

Який мене любить?..

Як бачите, це пісня-монолог. У ньому закохана дівчина виповідає свою тугу, свій сум за милим. Із пісні видно, що дівчина знала хвилини щастя, знала, що означає бути поряд із коханим. Тому й видається їй такою жорстокою і несправедливою ця розлука.

- Пригадайте, у якому творі Тараса Шевченка дівчина так само тужить за милим. Що спільного в настроях вірша і пісні, емоціях героїнь?

У пісні немає місця сумнівам - таке кохання, про яке серцем, душею зболеною розповідає дівчина, не знає компромісів. Адже, якщо глибоко вчитатися в текст, стає зрозуміло, що і життя готова вона віддати за свого милого. Усі порухи людської душі відображені в цьому пісенному шедеврі: любов і відданість, відчай і сум, туга і розпач, надія і розчарування, вірність і розпука, біль і світлі спогади. Це тому, що слова ці народилися в глибині щирої дівочої душі і вирвалися на волю, щоб усьому світові повідати про те неповторне кохання, яке приходить до людини лише раз на віку.

Зверніть увагу, пісня сповнена риторичними запитаннями і відчайдушними окликами, зменшувальні суфікси передають лагідність

дівочої душі, що піснею розповідає світові про свій біль: билинка, сторонці, крилець, часочок.

Ця пісня завоювала всю Україну ще й завдяки тому, що вона прозвучала в „Наталці Полтавці“ Івана Котляревського. Ви, поза сумнівом, чули про цей видатний твір національної культури, хоч його вивчення у вас іще попереду!

Що ви знаєте про Івана Котляревського, його п’єсу „Наталка Полтавка“? Чи бачили фільм або оперу? Який елемент сюжету, на вашу думку, обов’язково повинен бути в п’єсі, якщо там звучить саме ця пісня Марусі Чурай?

Але коханий Гриць так і не повернувся до Марусі - зі скупих слів Івана Іскри довідалася дівчина, що матір таки змусила його одружитися з Галею. Марусиному розпачу не було розради. Її душевну скруху1 через кілька століть майстерно відтворила Ліна Костенко. Поетеса у своєму романі у віршах „Маруся Чурай“ винесла вирок: „Гі любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі“ (ознайомлення із цим видатним твором української літератури чекає на вас у старших класах).

- Як ви зрозуміли слова Ліни Костенко про Марусю і Гриця?