Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

МОЯ ПОЕЗІЯ НЕ СПИТЬ... - ВОЛОДИМИР СОСЮРА (1898-1965) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Володимир Сосюра

Вийшов вчитель... Згадки -

як намети...

Ми говорим про те і про те...

«Я не знав, що мій учень

поетом,

українським поетом

зросте...»

Працювать, працювать

безумовно!

Кожній хвилі нема ж

вороття! Ні! Я зовсім іще не заповнив

золотої анкети життя.

Володимир Сосюра

«МОЯ ПОЕЗІЯ НЕ СПИТЬ...»

Про Володимира Сосюру можна розповідати довго й захоплено. І життя його, і творчість - цьому запорука. Він став виразником дум і сподівань того покоління, що мріяло змінити світ працею, коханням, відчайдушним завзяттям. Він проспівав таку прекрасну пісню любові, яка навіки закарбувалася на скрижалях нашої літератури. «Так ніхто не кохав» - назва однієї з кращих його поезій і чудова характеристика самому поетові. Бо й справді, такі слова кохання, такі високі почуття любові не часто знайдеш серед чудернацьких поетичних «хмарочосів».

Народився Володимир Сосюра 6 січня 1898 року на станції Дебальцеве (нині Донецька область). З дитинства захоплювався літературою, наполегливо вчився, де й коли міг. А доля приготувала йому так багато випробувань! Юнака Сосюру, який воював у петлюрівській армії, двічі засуджували до розстрілу: спершу - білогвардійці, потім - революційний червоний трибунал. Врятувався дивом, перейшов у лави Червоної армії. Врятувався, щоб написати такі ліричні шедеври, які стали справжньою окрасою нашої літератури!

- Які ще надзвичайні події в житті українських письменників ви пригадуєте? А хто із зарубіжних письменників мав таку ж цікаву й сповнену пригод біографію?

Ще у 20-х роках XX століття Сосюра став популярним: протягом десяти років вийшло кілька прекрасних збірок. А потім були нескінченні дороги Другої світової війни, сторінки фронтових газет, з яких сипали вогнем Сосюрині поезії:

Коли додому я прийду

в годину радісно-побідну,

я на коліна упаду

і поцілую землю рідну.

Саме тоді, під гуркіт гармат кривавого 1944-го, коли звільнялася Україна від фашистської окупації, народився безсмертний твір Володимира Сосюри - «Любіть Україну». Це пристрасне поетичне звертання й досі відлунює в кожному серці, тривожить і бентежить, сповнює ніжністю й любов’ю.

- Назвіть прочитані вами книжки про Другу світову війну. Що об’єднує їх? Які почуття домінують у творах на воєнну тематику?

А потім були роки забуття офіційною владою, яка не поділяла патріотичних почуттів поета до України, і лише в 50-х роках розпочався останній, зрілий і врожайний на блискучі поетичні знахідки період творчості. Були нові збірки поезій, закінчено поему «Мазепа», розпочату ще в 1929 році, написано автобіографічний роман «Третя Рота» (так називалося невеличке селище на Донеччині, де пройшли дитячі роки Володимира Сосюри). Тоді ж було створено й прекрасну поему «Розстріляне безсмертя». Проте вийшла друком вона лише значно пізніше - у 1988 році, після смерті поета, як і повністю поему «Мазепа».

- Пригадайте, що вам відомо про гетьмана Івана Мазепу.

Трепетне й ніжне серце поета перестало битися 8 січня 1965 року. Похований Володимир Сосюра в Києві, на Байковому кладовищі. Нам у спадок лишилися його рядки:

Квіти скрізь... Ідуть щасливі люди...

Краю мій, тобою повна грудь.

І коли мене уже не буде,

про пісні мої ти не забудь.