Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

ЧИ НЕ ТОЙ ТО ХМІЛЬ - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

(Пісня про Богдана Хмельницького)

Чи не той то хміль,

Що коло тичин в’ється?..

Ой той то Хмельницький,

Що з ляхами б’ється.

Чи не той то хміль,

Що у пиві кисне?

Ой той то Хмельницький,

Що ляшеньків тисне.

Гей, поїхав Хмельницький

Ік Жовтому Броду, -

Гей, не один лях лежить

Головою в воду.

Не пий, Хмельницький, дуже

Той Жовтої Води, -

Іде ляхів сорок тисяч

Хорошої вроди.

- А я ляхів не боюся

І гадки не маю -

За собою великую

Потугу я знаю,

Іще й орду татарськую

За собою веду, -

А все тото, вражі ляхи,

На вашу біду. -

Ой втікали вражі ляхи -

Погубили шуби...

Гей, не один лях лежить

Вищиривши зуби!

Становили собі ляхи

Дубовії хати,

Прийдеться ляшенькам

В Польщу утікати.

Утікали ляхів

Де якії повки,

Їли ляхів собаки

І сірії вовки.

Гей там поле,

А на полі цвіти -

Не по однім ляху

Заплакали діти.

Гей, там річка,

Через річку глиця -

Не по однім ляху

Зосталась вдовиця!

І. Дубіш. Богдан Хмельницький біля Жовтих Вод

Пісня веде нас сторінками славного минулого, реальних історичних подій. Найвірогідніше, вона була складена саме після блискучої перемоги гетьмана Богдана Хмельницького і його війська під Жовтими Водами. Ми також довідуємося про те, що тонкий політик і дипломат Хмельницький вирішив піти до спілки навіть з татарами, аби звільнити Україну від польського панування. Гетьманові часто ставили це на карб, хоча він змушений був вдаватися навіть до таких тимчасових союзників: цього вимагало тодішнє становище батьківщини.

- Пригадайте, що ви знаєте з історії про гетьмана Богдана Хмельницького, його військові перемоги, політичні рішення. Де встановлено пам’ятники гетьманові? Де саме на території України знаходяться Жовті Води?

Цей твір багатоголосий: у пісні звучать і героїчні мотиви, і гордість за перемогу, і дошкульна іронія, навіть сарказм, яким підкреслюється можливість перемоги над пихатим і самовпевненим ворогом.

У пісні Богдан Хмельницький порівнюється з такою надзвичайною рослиною, як хміль. Адже саме хміль здатен швидко і потужно розвиватися й обплітати все довкола своїми стеблами й листками. Знищити цю рослину дуже складно, оскільки хміль проникає всюди і його чіпкі стебла немовби цементують поверхню. Цей образ прямо проектується на Національно-визвольну війну, очолювану славним українським гетьманом, яка поступово ширилася всією Україною, проникаючи в найвіддаленіші її куточки, захоплюючи у свою орбіту кожного, хто готовий був віддати життя за свободу і незалежність вітчизни.

У пісні Богдан Хмельницький упевнено визначає свою життєву позицію: не боїться ворога, твердо знає, як треба діяти, упевнений у перемозі й переконаний у своїй правоті. Зверніть увагу: пестливий суфікс ужито у слові ляшеньки, проте в контексті цієї пісні він відіграє не традиційну роль (ліризація - надання тексту довірливого, ніжного звучання, вияв любові до когось), а підкреслює презирливе ставлення українського народу до ворогів.

- Які ще художні засоби є в цій пісні, яку роль вони відіграють?

Рух опору проти феодально-кріпосницького й національного гноблення, що охопив у XVII - першій половині ХІХ століття всю Україну, змальований у народній поезії як велика і грізна сила. Народ оспівав мужню, героїчну боротьбу проти поміщиків-кріпосників, уславив її народних ватажків - Максима Залізняка, Олексу Довбуша, Остима Кармалюка. Хоробрі лицарі-козаки воліли краще накласти головами, прийняти мученицьку смерть, аніж втратити свободу або відмовитися від боротьби за волю неньки-України! Про славного ватажка, який очолив знамениту Коліївщину, селянське повстання, описане Тарасом Шевченком у безсмертній поемі „Гайдамаки“ (цю поему вивчатимете в старших класах), склав народ пісню „Максим козак Залізняк“.