Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні
Чурай Маруся

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

ЗАСВІТ ВСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИ - ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Засвіт встали козаченьки

В похід опівночі,

Заплакала Марусенька

Свої ясні очі.

Не плач, не плач, Марусенько,

Не плач, не журися,

А за свого миленького

Богу помолися.

Світить місяць над горою,

А сонця немає.

Мати сина в доріженьку

Слізно проводжає:

- Іди, іди, мій синочку,

Та й не забаряйся,

За чотири неділеньки

Додому вертайся!

- Ой рад би я, матусенько,

Скоріше вернуться,

Та щось кінь мій вороненький

В воротях спіткнувся!

Ой Бог знає, коли вернусь,

В якую годину.

Прийми ж мою Марусеньку,

Як рідну дитину!

Прийми ж її, матусенько,

Бо все в Божій волі,

Бо хто знає, чи жив вернусь,

Чи ляжу у полі.

- Яка ж бо то, мій синочку,

Година настала,

Щоб чужая дитинонька

За рідную стала?

Ой рада б я Марусеньку

За рідну прийняти,

Та чи буде ж вона мене,

Сину, шанувати?

- Ой не плачте, не журітесь,

В тугу не вдавайтесь:

Заграв мій кінь вороненький

Назад сподівайтесь!

Діалог із текстом

1. Про що йдеться в розмові сина-козака зі старою матір'ю? Чому закоханий воїн просить неньку прийняти його кохану за рідну дитину?

2. Доведіть, що пісня має оптимістичний характер, попри весь тягар походу й смертельну небезпеку для козака під час кривавої битви.

3. Вивчіть пісню „Засвіт встали козаченьки“ напам'ять.

Діалоги текстів

1. Напередодні походу козаки вистоювали всенощну службу Божу в церкві, залишивши вогнепальну зброю під наглядом вартових на подвір'ї. У церкву дозволялося брати хіба що шаблі, які під час такої відправи виймали з піхов, клянучись до останньої краплі крові боротися з ворогами. Вирушаючи в похід, козаки ніколи не свистали, бо це вважалося поганим знаком. Валентин Чемерис так пояснює паралельну назву й початок пісні „Засвіт встали козаченьки“ - „Засвистали козаченьки“: „...Марина Чурай ще не відала, що створила одну із своїх найславетніших пісень, яку - мине небагато часу - підхопить і заспіває вся Україна: від сходу до заходу, від півдня до півночі. Тільки сама авторка співала її повільно, вкладаючи в кожен рядок, в кожне слово тугу і біль за коханим, а козаки, підхопивши пісню, заспівали її в швидкому, маршовому темпі, і слова "засвіт встали" через незручність вимови (збіг приголосних) перетворяться згодом на "засвистали козаченьки" і пісня так полине у віки... Але першою її, як завжди, проспіває Полтава“. Доведіть, що таке пояснення цілком логічне.

2. Знайдіть у бібліотеці або в мережі Інтернет пісню „Їхав козак за Дунай“, яку приписують козакові-пісняреві Семенові Климовському1. Порівняйте її з піснею Марусі Чурай „Засвіт встали козаченьки“. Чим подібні ці широковідомі пісні? Яка з них вам особисто подобається більше й чому?

3. Дослідники вважають, що пісню „Засвіт встали козаченьки“ написано перед Корсунською битвою Богдана Хмельницького з поляками. Пригадайте, що зі шкільного курсу історії ви знаєте про цю битву.

1 Семен Климовський жив і творив наприкінці XVII - на початку XVIII століть. Прославився не тільки піснями про козацькі походи, а й віршами „О правосудію начальствующих, правді та бодрості їх“ та „О смиренію височайших“, які насмілився особисто вручити Петрові І.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.