Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Історичні пісні - героїчний епос1 українського народу - донесли до далеких нащадків промовисті свідчення про славне минуле, звитягу й подвиги легендарних полководців. Письменник Володимир Дрозд підкреслював: „Українська народна пісня - це сторінка історії, частинка нашої душі. В народній пісні - біль і радощі часу, які через століття стають нашими болями й радощами“.

1 Епос - рід літератури, в основі якого розповідь про минулі події.

Справді, впродовж багатьох століть народна історична пісня була щирим і правдивим словом про історію нашого народу. Вона виховувала, підтримувала, окриляла й надихала. Пісня пробуджувала національну гідність та свідомість і переконливо засвідчувала: народ, у якого були такі герої, - безсмертний, він не зникне безслідно з лиця землі.

Історичні пісні надзвичайно різноманітні. У них розповідається і про напади орд, і про неволю, і про славних козацьких полковників та гетьманів, і про народних месників. Проте всі ці пісні об'єднує дух непокори, волелюбства, жертовна готовність героїв віддати життя за рідний край та його народ.

За тематикою зображення історичні пісні поділяють на такі види: про боротьбу проти татаро-турецького поневолення („За річкою вогні горять“, „Зажурилась Україна“, „Та, ой, як крикнув же козак Сірко“); про боротьбу проти національного і соціального гніту, а саме: пісні про визвольні бої із польською шляхтою („Ой Морозе, Морозенку“, „Максим козак Залізняк“, „Чи не той то Хміль“) та пісні про народних мес- ників-повстанців („Ой наварили ляхи пива“ (про Івана Гонту), „За Сибіром сонце сходить“ (про Устима Кармалюка), „Ой попід гай зелененький“ (про Олексу Довбуша)) й пісні про московську окупацію і знищення Гетьманщини як унікальної форми Української держави („Світ великий, край далекий, та ніде прожити“ (пісня про зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі), „Летить галка через балку (пісня про останнього січового кошового Петра Калнишевського)) та ін.

Історична народна пісня - ліро-епічний твір про конкретні чи типові історичні події або про реальних історичних осіб і безіменних героїв, полководців та месників.

Основні риси історичних пісень:

· текст пісні переважно поділений на куплети, які складаються з чотирьох або рідше двох віршорядків;

· усі рядки рівноскладові, правильно чергуються наголошені й ненаголошені склади; опис події або звитяжного вчинку, наявність сюжету.

Діалог із текстом

1. Які пісні називають історичними? Як їх поділяють за тематикою? Наведіть приклади історичних пісень.

2. Як ви розумієте значення словосполучення „героїчний епос“?

3. Поясніть, як слід розуміти слова Ліни Костенко про особливості документального відтворення української історії:

Історії ж бо пишуть на столі.

Ми ж пишем кров'ю на своїй землі.

Ми пишем плугом, шаблею, мечем,

Піснями і невільницьким плачем.

4. Чи погоджуєтеся ви з таким висновком етнографа1 Галини Лозко: „Національне минуле служить нам ніби для перевірки того, хто ми є, і для того, щоб знати, ким ми станемо в майбутньому. Треба вивчати себе в дзеркалі історії нації для того, щоб іти далі відповідно до реальності нашого часу... дивлячись вперед“? Свою відповідь обґрунтуйте.

1 Етнограф - науковець, який вивчає побут і звичаї народу.

5. Проаналізуйте враження Олександра Довженка від українських історичних пісень: „Виринають і проходять гордою ходою. славні прадіди - Байда-Вишневецький, Дорошенко, Нечай, Богун, Богдан і славний Морозенко. і кличуть до бою за Батьківщину. Народ, якого позбавляли багатьох можливостей, у кривавій боротьбі вилив свою душу, свій поетичний геній в єдине, в що міг, - у пісню“. Що ви можете сказати про кожного з перелічених історичних героїв? Про кого з них ви читали, дивилися фільм, чули пісню?

Мистецькі діалоги

Як ви думаєте, хто саме із зображених на картині українського художника Михайла Кривенка (1921-2008) „Їхав козак на війноньку“ персонажів - козак чи дівчина - міг би стати безіменним автором народної пісні? Про що була б ця пісня? Чому в ній обов'язково відбиватиметься героїчна історія?

Михайло Кривенко. Їхав козак на війноньку (1954)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.