Всі публікації щодо письменника:
Підпалий Володимир

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

ЗИМОВИЙ ЕТЮД - Володимир ПІДПАЛИН (1936-1973) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Трішки туману і трішки інею,

неба льодинку холодну -

на шлях...

Вечір, мов казка, над Україною

казка, як вечір,

аж синьо в очах...

Там, за тополями,

за огорожами,

де місто тікає на ніч в степи -

все запорошене,

все насторожене,

вся Україна заслухалась -

і не спить.

Діалог із текстом

1. Який час доби змальовано в поезії? Які художні засоби допомогли вам це встановити? Доведіть, що елемент казковості має велике значення для сприймання цієї поезії.

2. Володимир Підпалий віршованими рядками напрочуд вдало змальовував як міські, так і сільські пейзажі. Що ви можете сказати про пейзаж на перетині міста і села, з яким щойно ознайомилися?

3. Чому колористика вірша холодна, а природа - насторожена? Про що це свідчить? Яке місце відведене образу України? Чому автор наголошує, що Україна не тільки заслухалась, а й не спить?

4. Як ви розумієте метафору „місто тікає на ніч в степи”? Що саме поет має на увазі?

5. Як ви розумієте художній образ „неба льодинку холодну - / на шлях...”? На що саме натякає автор, наголошуючи, що небо може відбиватися в дзеркалі льоду? За яких умов можна побачити небо в тонесенькій кризі, яка скувала калюжу?

6. Доведіть, що поезія Володимира Підпалого „Зимовий етюд” - вільний вірш. Знайдіть рядки, які римуються, у першій та другій строфах. Що ви можете сказати про ці рими?

7. Як ви вважаєте, до якого виду лірики належить „Зимовий етюд”: пейзажної, патріотичної, громадянської, філософської, медитативної, інтелектуальної? На основі змісту вірша, художніх засобів і світосприймання ліричного героя доведіть, що цей твір має ознаки всіх відомих нині видів лірики.

8. Як ви особисто розумієте словосполучення „тиха лірика”? Чи можна цей термін застосувати до поезії „Зимовий етюд” Володимира Підпалого? Чому ви зробили такий висновок?

9. Доведіть, що образ України в цьому вірші невіддільний від навколишньої краси й ліричного героя, в образі якого вгадуємо здатного до тонких чуттєвих переживань представника українського народу.

Вільний вірш - це поезія, написана певним віршовим розміром, переважно ямбом (|ᴗ—|), з виразною ритмікою упродовж усього твору, коли кількість стоп коливається від однієї-двох до п'яти-шести.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.