ЖОВТЕНЬ ЖОВТІ ЖОЛУДІ - Анатолій МОЙСІЄНКО (нар. 1948 р.) - ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ (кінець ХХ - початок ХХІ століття)

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

ЖОВТЕНЬ ЖОВТІ ЖОЛУДІ - Анатолій МОЙСІЄНКО (нар. 1948 р.) - ІЗ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ (кінець ХХ - початок ХХІ століття)

Жовтень жовті жолуді

На базар несе,

Пише осінь охрою1

Золоте есе2.

Листопадом, бабиним літом

Набиває вітер

золотим кисет3,

злотом люльку креше,

золоті пожежі

попасом пасе.

Сонце - обережне -

Золотими клешнями -

В золоту Родощ4,

Золотим пожежником

Походжає дощ.

1 Охра - яскраво-жовта фарба.

2 Есе, есей - літературний жанр художньо-публіцистичного характеру, у якому автор дає власні оцінки якомусь явищу чи події.

3 Кисет - торбинка для тютюну.

4 Родощ, Родоща - тут: назва урочища; в переносному значенні - щось рідне й знайоме.

Діалог із текстом

1. Про яку пору року йдеться у вірші Анатолія Мойсієнка? Як ви про це здогадалися?

2. Якою ви уявляєте кольорову гаму поезії? Яка барва домінує у вірші?

3. Перелічіть природні стихії і пори року, яким автор надає здатності чинити, як це притаманно людям. Доведіть, що ці образи метафоричні.

4. Чому, читаючи вірш, ми сприймаємо осінній пейзаж не як статичний (нерухомий), а як динамічний? 5. Випишіть художні засоби, які відіграють особливу роль у поезії.

6. Визначте, до якого виду лірики належить вірш.

7. Аргументовано доведіть чи спростуйте твердження, що поезія Анатолія Мойсієнка „Жовтень жовті жолуді...” є верлібром.

8. У першому рядку вірша Анатолія Мойсієнка „Жовтень жовті жолуді...” звук [ж], який автор зумисно вживає кілька разів підряд, відтворює шерхіт сухого листя, що падає з дерев восени, а надалі звук [з] створює ефект дзвінкості, прозорості, кришталевості. Які ще приголосні звуки в цьому вірші створюють алітерацію? Чому ви так думаєте?

Для увиразнення звучання автор подеколи використовує не приголосні, а голосні звуки, й такий стилістичний прийом називають асонансом.

Алітерація - це повторення в поезіях (рідше - в прозі) однакових приголосних звуків, які відтворюють різні образи: шерхіт листя, плюскіт річки тощо.

Асонанс - повторення голосних звуків у одному рядку чи в одній строфі поезії для створення певної звукової гами.

Олег Щербаков. Багряна осінь (1980)

У вірші Анатолія Мойсієнка „Жовтень жовті жолуді...” майже в усіх рядках домінує голосний звук [о], який передає і пориви вітру, й звуки дощу, й неквапливість подій, які постають в уяві читача в момент прочитання цього вірша.

Діалоги текстів

1. Пригадайте вірш В. Сосюри „Осінь”, який ви читали й аналізували раніше, й зіставте образ осені в цьому вірші з відповідним образом такої ж пори року в поезії Анатолія Мойсієнка.

2. Зіставте і порівняйте осінь у віршах А. Мойсієнка і В. Сосюри з цією ж порою року на картині сучасного українського художника Олега Щербакова (нар. 1963 р.) „Багряна осінь”. Як ви вважаєте, малювання словами в художніх творах чи фарбами на полотні більш ефективно впливає на людей? Свою думку належно аргументуйте.


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.