Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

МАКСИМ КОЗАК ЗАЛІЗНЯК - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Максим козак Залізняк,

Козак з Запорожжя,

Як поїхав на Вкраїну -

Як пишная рожа!

Зібрав війська сорок тисяч

В місті Жаботині,

Обступили город Умань1

В обідній годині.

Обступили город Умань,

Покопали шанці

Та вдарили з семи гармат

У середу вранці.

Та вдарили з семи гармат

У середу вранці,

Накидали за годину

Панів повні шанці...

Отак Максим Залізняк

Із панами бився,

І за те він славой

Гарной залучився.

Лине гомін, лине гомін

По степу німому, -

Вертаються козаченьки

Із бою додому.

1 Умань - місто в Черкаській області, в козацькі часи - сотенне містечко Брацлавського полку, у час повстання - власність Потоцьких. У 1768 році на короткий час - 20-21 червня гайдамакам удалося захопити Умань. Цю перемогу вважають найвидатнішою подією Коліївщини.

Діалог із текстом

1. У пісні „Максим козак Залізняк“ розповідається про ватажка народного повстання проти польської шляхти, яке спалахнуло на Правобережній Україні в другій половині ХVІІІ століття. Хоч серед повстанців було чимало запорожців, усе ж більшість становило селянство (гайдамаки). Це повстання історики називають Коліївщиною (від слів колоти, колій). Проаналізуйте, як у пісні схарактеризовано гайдамацького ватажка. Яке порівняння вжито для відтворення образу Максима Залізняка?

2. Якими словами пісні змальовано бій гайдамаків із поляками під час облоги повсталими міста Умані? Як народ поставився до повстанців? Процитуйте відповідні рядки пісні.

3. Історичні факти свідчать, що Максим Залізняк виявився талановитим воєначальником. За його вказівкою було зроблено перепис повсталих, поділено їх на сотні й полки. Хоч гетьманітет як український державний уряд був скасований Катериною ІІ, Максим Залізняк проголосив себе гетьманом. Український народ зустрів цю звістку з великими надіями й захопленням. Уявіть, що ви опинилися серед повсталих і стали радником Максима Залізняка. Що саме ви порадили б йому зробити, щоб не зазнати поразки?

Діалоги текстів

Знайдіть у мережі Інтернет або історичній літературі та фольклорних збірках відомості про Максима Залізняка. Порівняйте думки щодо його керівної ролі в Коліївщині таких видатних українських істориків, як Микола Аркас і Михайло Грушевський, і погляди українського народу на цього месника у фольклорних легендах і піснях.

Мистецькі діалоги

Розгляньте репродукцію картини українського художника Антона Монастирського (1878-1969) „Запорожець“.

Чи викликає у вас портрет старого січовика певні асоціації з образом Максима Залізняка, який ви собі уявили під час читання історичної пісні? Які саме?

Якими засобами художник передав горду вдачу свого героя і його повсякчасну готовність до боротьби?

Чому, на вашу думку, увага портретиста концентрується на вольовому обличчі, сильних руках і козацькій шаблі?

Антон Монастирський. Запорожець (1932)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.