Всі публікації щодо:
Винничук Юрій

Українська література 8 клас - Слоньовська О. В. - Літера ЛТД 2016 рік

Повість-казка про сучасний світ - Юрій ВИННИЧУК (нар. 1952 р.) - З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

Фантастична повість-казка Юрія Винничука «Місце для Дракона» - філософський твір. Потворне зовні виявилося прекрасним за своєю суттю, парадоксальне 1 поєднання в Драконові поета й християнина, попри всі підтасування Воєводою, Князем і Таємним Радником, навіть Пустельником біблійних висловів до життєвих ситуацій, - хвилює наші душі, примушує внутрішнім зором вловити, а розумом визнати, настільки жорстоким є світ. Адже йдеться у творі Юрія Винничука не стільки про казкові події, скільки про людську мораль, совість, жертовність і, на противагу таким прекрасним рисам - користолюбство, байдужість, ницість хитрість.

Повість-казка має назву «Місце для Дракона», але несподівано з'ясовується, що якраз місця в жорстокому світі для поета й християнина Дракона не знайшлося. Прекрасний душею, високий духом Дракон Григорій, що перекладається з грецької мови як «вразливий», «чуйний» і водночас «той, що не спить», виявився не просто зайвим і небажаним, а чужим і незрозумілим, а тому страшним і небезпечним для свого оточення. До цієї думки письменник підводить читачів назвою твору, прозорими натяками («Поети так тяжко вмирають, і нема їм на цьому світі місця, бо вони нетутешні»), несподіваними поворотами сюжету, трагічною розв'язкою не тільки для Дракона, а й для Князя, який божеволіє від сірості й буденності, адже саме таким, як для нього, стає світ для всіх, якщо гинуть яскраві й жертовні особистості - митці й праведники.

1 Парадоксальне - неймовірне, таке, що суперечить логіці.

Жоден із персонажів повісті-казки, які оточували Дракона, не витримав випробування на порядність і гідність. Зате поет-християнин навіть після своєї фізичної смерті виявився переможцем, бо ще за життя проявив себе й патріотом, і героєм, і здатним на самопожертву лицарем, до якого ніколи не дорівнятися жодному воякові з того п'яного зброду, що з'їхався в Люботин на турнію. Останні поезії Дракона Григорія засвідчують, що й у творчості він вийшов на вищий рівень, став мудрим, зумів осмислити те, що чинили інші й він сам у земному прояві.

Інформацію про все це читач черпає не тільки з тексту, а й з підтексту цього твору.

Філософський підтекст повісті-казки дає змогу читачам належно зрозуміти не завжди чітко оформлені словами, зате такі, що випливають зі сказаного, правильні висновки, ненав'язливі поради й розумні настанови.

Іноді підтекст стає зрозумілішим, якщо автор подає у творі думки або непряме мислення героя. Уперше в тексті з подібним явищем ми стикаємося, коли Дракон заявляє Князеві, що готовий вступити у двобій із претендентами на руку Настасії, тим більше, що йому нібито наснився Пустельник і схвалив саме таке рішення. Останні слова - явний обман, бо Драконові здається, що Князь - теж тонка і чуйна особистість, тому Князеве сумління треба приспати. Водночас змій дивується, що Князь не помітив, а насправді - вдав, що не помітив його брехні, тому автор в дужках подає сповнені розпачу думки Дракона: «(Невже він не помічає, що я брешу? Він не хоче помічати...)». На рівні підтексту ця фраза означає, що Дракон сподівається на добропорядність Князя й те, що він передумає організовувати турнію, у якій переможеним вже заздалегідь призначили Дракона. Проливають світло на підтекст і думки Дракона, звернені перед смертю до Бога. Монолог змія подібний до біблійних псалмів-прохань про допомогу чи псалмів-волань про справедливість, а тому перед читачами Дракон постає мучеником і праведником. Підтекст у художньому творі, як і екскурси, портрети, пейзажі, також належить до позасюжетних елементів.

Підтекст - прихований зміст висловленого самим письменником чи його літературними героями. Підтекстові прошарки інформації у читачів виникають на основі зіставлення твору, який читаємо, з іншими художніми творами або героями, а також унаслідок асоціативних зв'язків, тобто здатності нашого мислення вловлювати подібне в нібито різному й зводити до спільного знаменника.

Діалог із текстом

1. Як ви розумієте назву твору? Чому для Дракона-поета не знайшлося місця в жорстокому світі?

2. Що хотів автор сказати словами, які вклав в уста Таємного Радника: «Літати вaм суворо забороняється... Подивиться, подивиться котрийсь та й собі, чого доброго, злетіти захоче...»?

3. Чи можна образ Дракона з цієї повісті-казки вважати алегоричним?

4. Твір Ю. Винничука має філософський підтекст. Знайдіть дві-три окремі деталі цього позасюжетного елемента повісті й зачитайте відповідні уривки тексту вголос.

Діалоги текстів

1. Пригадайте філософську казку французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Доведіть, що проблема добра і зла виразно прослідковується і в цьому творі, й у творі «Місце для Дракона» українського автора.

2. Щоб систематизувати свої знання з теорії літератури й на майбутнє закріпити навички роботи з художніми текстами, накресліть у зошиті й заповніть таблицю «Позасюжетні елементи у прозових творах». Якщо вказаного в таблиці позасюжетного елемента в якомусь творі немає, поставте риску у відповідній графі.

ПОЗАСЮЖЕТНІ ЕЛЕМЕНТИ В ПРОЗОВИХ ТВОРАХ


Екскурс у минуле

Екскурс у майбутнє

Пейзаж

Портрет

Авторські (ліричні) відступи

М. Коцюбинський «Дорогою ціною»


О. Довженко «Ніч перед боєм»


Н. Бічуя

«Шпага Славка Беркути»


В. Дрозд

«Білий кінь Шептало»


Ю. Винничук «Місце для Дракона»
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.