Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - О. М. Авраменко - Грамота 2016 рік

ЗАЖУРИЛАСЬ УКРАЇНА - ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Українські історичні пісні як окремий жанр виникли в XV -XVI ст., коли нашим землям постійно загрожували грабіжницькі набіги татар із Кримського ханства. Рятуючись від ворожої навали, мешканці українських сіл і міст покидали свій дім і вирушали за Дніпрові пороги. Так боротьба проти нападників перетворила хліборобів і ремісників на воїнів-козаків, які будували укріплення із січених дерев’яних колод. Згодом утворилася Запорозька Січ — суспільно-політична й військово-адміністративна організація українського козацтва, про яку ви більше дізнаєтеся на уроках історії України. А зараз розгляньте карту наших земель у XVI ст. и порівняйте її із сучасними кордонами.

„Звичайно ж, український народ возвеличив своїх славних синів — захисників рідного краю — у піснях.

Теорія літератури

ІСТОРИЧНІ ПІСНІ

Н. Самсон. Карта Запорозької Січі. 1665р.

Історичні пісні — це народні ліро-епічні твори про важливі історичні події та реальних історичних осіб.

Історичні пісні розповідають про конкретні або типові історичні події, їхні персонажі — реальні особи. Головною темою творів цього жанру є боротьба українців із турецько-татарськими нападниками та польськими й московськими загарбниками. До якого літературного роду — лірики, епосу чи драми — належать історичні пісні? Цей жанр поєднує ознаки лірики (віршована форма, емоційність) и епосу (події, герої, сюжет). Тому історичні пісні є жанром ліро-епічних творів.

Між іншим, термін „історична пісня“ в науковий обіг увів Микола Гоголь.

Найдавніші історичні пісні змальовують складний період в історії України — звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими ордами в ХV-ХVІ ст., страшне спустошення українських земель, насильство. Одна з найвідоміших пісень цього періоду — „Зажурилась Україна“, вона закликає всіх — від козака до бурлака — дати дружну відсіч нападникам, провчити їх. Хоч і йдеться в цій пісні про трагічні події, проте в ній звучать завзяття й оптимізм із нотами гумору. У ній змальовано загальну картину боротьби із збірними образами.

ЗАЖУРИЛАСЬ УКРАЇНА

Зажурилась Україна,

Бо нічим прожити.

Витоптала орда кіньми

Маленькії діти.

Котрі молодії —

У полон забрато;

Як зайняли, то й погнали

До пана, до хана.

Годі тобі, пане-брате,

Ґринджоли1 малювати,

Бери шаблю гостру, довгу

Та йди воювати!

Ой ти станеш на воротях,

А я в закаулку,

Дамо тому стиха лиха

Та вражому турку!

Ой ти станеш з шабелькою,

А я з кулаками.

Ой, щоб слава не пропала

Проміж козаками.

Ой козак до ружини2,

Бурлака до дрюка:

Оце ж тобі, вражий турчин,

З душею розлука!

Пам'ятник на могилі Івана Сірка. с. Капулівка Дніпропетровської обл.

У пісні „Та, ой, як крикнув же козак Сірко“ ми бачимо не лише збірні образи козаків чи татар, а й конкретну історичну постать Івана Сірка, який веде своє військо козацьке на боротьбу з татарами. Іван Сірко — легендарний кошовий отаман Запорозької Січі, він здобув 65 перемог у боях, його вважали характерником3.

У пісні Іван Сірко порівнюється із сизим орлом, а військо — із сонечком. У цих порівняннях легко розшифрувати всенародну любов до своїх захисників.

У пісні „Та, ой, як крикнув же козак Сірко“ багато характерних для фольклорних творів художніх засобів, за допомогою яких яскраво оспівано героїзм Сірка та його війська. Серед них:

• повтори (ми думали, козак Сірко);

• (ой, гей);

• із зменшено-пестливими суфіксами (козаченьки, сонечко);

• епітети (сизий орел, вороний кінь, битий шлях);

• художній паралелізм — явища природи (туман поле покриває) зображаються паралельно з явищами людського життя (Сірко із Січі та виїжджає).

1Ґринджоли — сани.

2Ружйна (від ружо, діал.) — рушниця.

3Характерник (заст.) — чаклун, чарівник.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.