Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

ВОЛОДИМИР СОСЮРА 1898-1965 - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

ОДИН ІЗ найпопулярніших українських ліриків XX ст. Його поезія захоплювала мільйони читачів вишуканою мелодійністю, пристрасною енергетикою любові до України, коханої, до життя...

«Ніхто з поетів-"двадцятидесятників» не міг і мріяти про таку міру популярності серед населення України, ба навіть і сусідньої Білорусі, особливо ж серед студентської молоді, як Сосюра — цей стрункий чорнобривий красень із Донбасу з теплими карими очима, що світилися радістю й зажурою. Мандрував він по всій Україні, читаючи на вечорах, у тісніших приватних колах і просто на вулиці перед першим зустрічним свої співучі вірші, повні незглибної ліричної стихії, роззброюючої щирості, любовних пристрастей, революційного запалу, болючих суперечностей доби, не знищеного в ньому українського патріотизму... Поруч із найпотужнішим ліричним талантом був у нього гострий розум та інтуїція, які вражали часом своїм глибоким влучанням у серце явища чи проблеми!» (Ю. Лавріненко, літературознавець).

Володимир Миколайович Сосюра народився в січня 1898 р. на станції Дебальцеве, на Донеччині. Незабаром родина переїхала в с. Третя Рота (тепер передмістя Лисичанська на Луганщині), де й минуло дитинство хлопчика. Його предки по батьківській лінії походили з французького дворянського роду (ще дідусь підписувався де Соссюр).

За сімейним переказом, їхній далекий і гра щур познайомився із запорожцями, коли ті перебували на службі у французького короля, і так захопився їхнім завзяттям, веселою вдачею та розповідями про вільне січове життя, що приїхав з ними в Україну. Якийсь час козакував, а потім одружився, завів господарство та й залишився в пашім краї назавжди. Мамин рід теж багатонаціональний у ньому були й українці, і євреї, і серби, й угорці.

Володині батьки були різнобічно обдарованими людьми, залюбленими в красу, непосидючими, але не вельми практичними. Батько, Микола Володимирович, писав вірші, грав на гітарі, любив українські пісні й чудово їх виконував. Проте з роботою не складалося. Перепробував різні професії кресляра, шахтаря, сільського вчителя й писаря, землеміра, та родині, де виховували аж восьмеро дітей, жилося сутужно. Мама, Антоніна Данилівна, була надзвичайно вродливою (у юності якось па міському балу отримала перший приз за красу), гарно співала, однак мусила тяжко працювати на патронному заводі.

У всьому схожим па батьків виростав і Володя: був він зовні показним, дуже жвавим, емоційним, мав розвинуту уяву, його зачудовувало все красиве й незвичайне. Дванадцятилітнім побачив мандрівних акробатів і вперто вчився ходити на руках, як вони. Часто закохувався. З 14 років почав писати вірші. Щоб підтримувати родину, в 11 років пішов працювати учнем бондаря, чорноробом, телефоністом.

Попри нестатки, батьки намагалися дати здібному сипові хоч якусь освіту він закінчив початкову школу, навчався в сільськогосподарському училищі.

- Прочитайте перші 25 розділів автобіографічного роману В. Сосюри «Третя Рота» й розкажіть однокласникам докладніше про дитинство письменника.

1918 р., коли Росія напала на Українську Народну Республіку, Володимир став добровольцем гайдамацького Коша Слобідської України.

В. Сосюра. Світлина. 1920-і роки

Хоробро воював і шаблею, і пером. Його сповнені бойовим духом вірші друкували в армійській газеті «Український козак». Першу поетичну збірку юного вояка «Пісні кроні» видав 1919 р. своїм коштом його командир отаман О. Волох.

Кілька разів поранений В. Сосюра потрапляв у полон. Двічі спочатку денікінці, а потім більшовики присуджували його до розстрілу. Перший раз куля пройшла повз серце, а вдруге допоміг талант: юнак перед смертю попросив конвоїрів послухати його поезію. Червоноармійців, таких же молодих хлопців, настільки зворушили вірші про любов, що вони змилувалися над смертником. Поступово поет зближується із середовищем націонал-комуністів. Це військовики, політики, культурні діячі, які, знесилені воєнним лихоліттям і під виливом підступної більшовицької пропаганди, намагалися поєднати український патріотизм із комуністичними ідеями. Під їхнім впливом 1920 р. В. Сосюра переходить на бік більшовиків.

Після закінчення війни він навчається в Харківському інституті народної освіти. 1921 р. видає збірку «Поезії», а слідом автобіографічну поему «Червона ними», які приносять йому гучну славу. Він стає улюбленцем читачів, надто ж молоді. Збірки В. Сосюри зразу ж розкуповують, вірші переписують, вивчають напам’ять, на творчих зустрічах поета засинають квітами.

Кохання приходить і до самого митця. Його дружиною стає Віра Берзіна, колишній політрук червоноармійського загону. Їй поет присвятив, мабуть, найвідомішу перлину своєї інтимної лірики: «Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання...».

- Прочитайте цей вірш. Чи сподобався він вам? Чому? Які риси характеру автора засвідчують ці рядки?

Та згодом шлюб розпався: пост не зміг змиритися з антиукраїнськими шовіністичними1 поглядами дружини.

Щастя усміхнулося йому вдруге: невдовзі Володимир зустрів випускницю балетної школи Марію Данилову й пов'язав з нею свою долю. Кохання до цієї синьоокої красуні все життя надихало його на створення ніжних і пристрасних віршів.

У ті роки В. Сосюра, як було прийнято, оспівує «партію Леніна-Сталіна», комсомол, ударні будови (поема «Дніпрельстан»), але разом з тим щиро й тривожно пише про рідну Україну, її мову, трагічну історію (поеми «Мазепа», «Махно», віршований роман «Тарас Трясило», заборонена відразу після друку збірка «Серце»), різко виступає проти денаціоналізації в СРСР: «Держава російській мові мати, а нашій мачуха».

1 Шовінізм — це пропагування права однієї нації панувати над іншими, зневага до інших народів.

В. Сосюра з дружиною Марією. Світлина

Таке вільнодумство влада терпіла недовго. Від початку 1930-х років відбувається остаточне брутальне впокорення України. Селянство знекровлюють колективізацією та Голодомором, що забрали майже 10 мли життів. Національно свідому інтелігенцію, зокрема й згадуваних уже націонал-комуністів, масово знищують. Жорстоко цькують і В. Сосюру виключають з компартії, зі Спілки письменників. Доведений до відчаю. поет переживає тяжкий нервовий зрив, потрапляє в лікарню. Очевидно, це й урятувало його від загибелі.

Під час Другої світової війни перебував в евакуації, працював на радіо, виїздив з виступами на фронт. 1944 р., окрилений звільненням Батьківщини від фашистів, написав свій найвідоміший патріотичний твір "Любіть Україну".

Після війни, коли почалася чергова хвиля репресій, поета звинуватили за цей вірш у націоналізмі, навіть на короткий час ув'язнили. До 10 років концтаборів засудили і його дружину. Після смерті Сталіна вирок було скасовано. Переказували, що з вокзалу додому В. Сосюра ніс Марію на руках.

В останні роки, що припали па політичну відлигу, поет багато працював, намагався сказати те, про що раніше мусив мовчати: завершив автобіографічний роман-сповідь «Третя Рота», створив поему «Розстріляне безсмертя» про своїх побратимів, українських митців, знищених режимом у 1930-х. Щоправда, побачити світ ці твори змогли аж через три десятиліття після краху комуністичної диктатури.

Життя поета обірвалося 8 січня 1965 р.

В. Сосюра. Світлина. Початок 1960-х років

1. Які риси характеру В. Сосюри виявляються в його біографії?

2. Які вчинки митця ви схвалюєте, а які не сприймаєте? Чому?

3. Які обставини життя поета вплинули на формування його таланту та стилю?

Лірика поета. Володимир Сосюра митець надзвичайно щедрого, невичерпного натхнення. Його перу належить понад 40 поетичних збірок, він також перекладав, писав прозові твори. Характерні ознаки стилю поета щирість, сповідальність, емоційне напруження, афористичність вислову, мелодійність, пісенні ритми й інтонації. Іноді декларативність1, зайва пишномовність, схильність до штучних красивостей, що стало наслідком панування в ту добу нав’язаного компартійними ідеологами «методу соціалістичного реалізму».

Не забуваймо, що митцеві доводилося працювати в умовах жорстокої цензури, постійно наступати на горло власній пісні, маскувати справжні почуття й думки, часто переписувати, правити свої твори під тиском влади.

1 Декларативність — надто прямолінійний, абстрактний виклад певних почуттів чи ідей.

Улюблені поетичні жанри В. Сосюри — громадянсько-патріотична, інтимна й пейзажна лірика.

Теорія літератури

1. Громадянська лірика розкриває важливі суспільні й національні проблеми. розкриваються патріотичні почуття. До цієї групи належать, наприклад, вивчені вами торік вірнії «Заповіт» Т. Шевченка, «Сучасникам» О. Теліги, «Пісня про рушник» А. Малишка.

2. Інтимна лірика виражає переживання героя, пов'язані з його особистим життям (родинними стосунками, дружбою, коханням): «Мені тринадцятий минало...»» Т. Шевченка, «Лебеді материнства» В. Симоненка, «Писанки» І. Калинця.

3. Пейзажна лірика передає роздуми й почуття героя, викликані картинами та явищами природи: «За сонцем хмаронька пливе...» Т. Шевченка, «Гаї шумлять» П. Тичини, «Дощ полив» Л. Костенко.

Межі між різними жанрами лірики невиразні, часто водному вірші поєднуються кілька жанрів. Наприклад, у вірші «Садок вишневий коло хати...» Т. Шевченка переплітаються пейзажна та громадянська лірика — змальовано картину української природи, показано традиційний спосіб життя та родину як основу гармонії суспільства; вірш «Лебеді материнства» — єдність інтимної (родинної) та громадянської (патріотичної) лірики.