Всі публікації щодо:
Голобородько Василь

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

ВАСИЛЬ ГОЛОБОРОДЬКО Народився 1945 р. - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Василь Іванович Голобородько народився 7 квітня 1945 р. у с. Адріанополі на Луганщині. Тоді цей кран був ще україномовним, у селі зберігали давні традиції й обряди святкування Різдва й Великодня, весілля з бояринами та дружками, дівочі пісні ввечері на вигоні...»

Але па Василевих очах усе це почало зникати — під впливом міської цивілізації й тиском влади, що намагалася денаціоналізувати українців. Щоб зберегти знищувані скарби, юнак з 15 років почав робити фольклорні записи. Тоді ж узявся за віршування. Він уважав, що вірш має бути образним, і взірці справжньої образності знаходив саме в народній пісні.

Після закінчення школи юнак 1964 р. вступив на філологічний факультет Київського університету, незабаром мусив перевестися до Донецького педагогічного інституту. Але й звідти був виключений через патріотичні погляди, протести проти витіснення української мови з навчального процесу. Потому ні продовжувати навчання, ні влаштуватися на гідну роботу влада йому не дозволяла. Єдиний прихисток від переслідувань поет знайшов у рідному селі, працював у радгоспі, на шахті, пас корів. І весь час творив високохудожню, неповторну поезію.

Перші поетичні публікації В. Голобородька з'явилися 19G3 р. Поет підготував збірку «Летюче віконце». Але через виключення а університету та відмову співпрацювати з КДБ (таємною поліцією в СРСР) уже набрану для друку книжку було знищено. Після цього майже 20 років твори поета не видавали в Україні, зате охоче друкували за кордоном — у СИТА, Канаді, Бразилії, Польщі, Югославії та ін. Голобородькові вірші перекладені на півтора десятки іноземних мов, їх включали до найповажніших антологій світової поезії, вивчали в університетах багатьох країн.

На Батьківщині ж перша мірка митця «Зелен день» вийшла друком тільки 1988 р. Потім побачили світ книжки «Ікар на метеликових крилах», «Калини об Різдві». За них письменникові було присуджено найвищу в Україні відзнаку Національну премію ім. Т. Шевченка. Пише вій і фольклористичні праці.

Аж за часів незалежності В. Голобородько здобув вищу освіту й оселився в м. Луганську.

1. Знайдіть в Інтернеті спогад В. Голобородька «Посипальником через усе життя» доповніть наведені тут біографічні відомості подробицями, які вас зацікавили.

2. Порівняйте долі В. Голобородька й іншого донбасівця В. Сосюри. У чому їхні подібність і відмінність?

Особливості стилю. Василь Голобородько належить до Київської школи поетів. Назва пов’язана з тим, що засновниками літературної групи були студенти Київського університету. Серед учасників школи також Микола Воробйов, Віктор Кордун, Михайло Григорів та ін.

Об'єднували цих поетів спільні творчі принципи: ♦ естетична (а не політична) опозиція до офіційного соцреалізму; ♦ відродження міфологічних образів; ♦ наскрізнаметафоричність; ♦ верліброва форма віршів та ін.

Ліричний герой В. Голобородька ніби наш давній «наївний» предок або дитина: його світ заселений дивними істотами, у ньому оживають образи народних казок, легенд, обрядів, у ньому явища природи й навіть речі мають душу, відчувають, мислять, поводяться, як допитливі й пустотливі діти. А ще його герой справжній патріот, він не закликає любити Україну, а любить її, живе, дихає нею, розгадує магію прадавніх українських слів. У віршах поета людина вростає в стихію природи, зливається з нею й у цьому стані почувається щасливою.

Сприймати, розуміти поезію В. Голобородька не так уже й складно. Але для цього треба на мить забути стандартні уявлення про світ, розбудити свою уяву, фантазію, дати волю асоціаціям і... стати співавтором поета, пограти в запропоновану ним гру доуявити, домислити недоказане у вірші.

Ось характерний текст В. Голобородька:

Хата сміється до сонця

білими зубами бурульок,

каже: ось-ось поїм я сніг,

а сніг утікає подою.

Завдання основного рівня. Спробуйте реконструювати реальну картину природи, яка тут подана метафорично. Завдяки яким асоціаціям автор наділив саме такою поведінкою хату й сніг?

Розглянемо ще кілька віршів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.