Всі публікації щодо письменника:
Чемерис Валентин

Українська література 8 клас - Л. I Коваленко - Оріон 2016 рік

Свято українського гумору

Навчальний маршрут розділу:

У цьому розділі ви:

знайдете самостійно та прочитаєте твір

Валентина Чемериса „Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”

· переказуватимете и коментуватимете комічні епізоди твору

· удосконалите навички аналізу композиційних особливостей твору, образів героїв;

· розвиватимете вміння аналізувати вчинки героїв

· визначатимете та пояснюватимете прийоми гумористичного зображення у творі;

· отримаєте задоволення від читання веселого й дотепного твору та переконаєтесь, що за справжні почуття треба боротися

Після опрацювання розділу ви краще навчитеся розуміти тонкощі творення комічного в літературному творі.

Визначте, які завдання із запропонованих вище ви вважаєте найважливішими. Додайте до них інші, що є значущими саме для вас. Подумайте, як досягатимете запланованого.

Останній розділ підручника розпочнемо з висловлювань двох авторитетних давньогрецьких мислителів Плутарха1 й Аристотеля2. Перший із них у свій час писав, що „часто... слово чи жарт краще розкривають вдачу людини, ніж битви...”. Аристотель навпаки, вважав, що смішне — це „помилка й неподобство; нікому не заподіює страждання і ні для кого не згубне”.

Прокоментуйте ці тези. Хто з мислителів, на вашу думку, мав рацію? Чому ви так думаєте? На підтвердження власних слів наводьте аргументи.

Сміх як зброю в розвінчанні людських недоліків використовували ще наші предки. Спочатку він служив для висміювання ворогів, супротивників і чужинців. Пригадайте, наприклад, епізод із легенди про князя Ігоря, який збирав у древлян данину. Коли нічого було віддавати, люди почали просто сміятися — і князь відступив.

Потім наш народ використовував сміх, щоб зрозуміти самих себе. Особливо дієвим він ставав у періоди, коли потрібно було зламати усталені традиції й розчистити дорогу новому. Дошкульний, сатиричний сміх зривав покривало з потворних явищ, розвінчував негатив у суспільстві чи поведінці окремих людей. Сатиричними можуть бути твори будь-яких жанрів: роман або повість, комедія чи байка, гумореска й анекдот.

Інший вид сміху — гумор. Він лагідний і без зла в серці. Предмет його висміювання переважно позитивний, а недоліки не є загрозливими для суспільства. Герої, зображені гумористично, викликають у читача симпатію, їм часто хочеться поспівчувати й допомогти.

Зазвичай там, де суворістю нічого не досягнеш, на допомогу приходить сміх. Наявність його як в окремої особи, так і в усього суспільства є показником здоров’я нації. Тож сміймося на здоров'я!

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Назвіть відомі вам гумористичні та сатиричні твори. Яким томам вони присвячені?

2. Опишіть карикатуру Володимира Казановського. Доберіть до неї назву.

3. У мережі Інтернат знайдіть карикатури та шаржі українських художників В. Казаневського та Ю. Журавля. Доведіть, що їхня творча муза завжди сучасна й стоїть на захисті національних інтересів.

1 Плутарх (бл. 46-120/125 рр. н.е.) — давньогрецький письменник, історик і філософ-мораліст.

2 Аристотель (384 до н. е.— 322 до н. е.) — давньогрецький учений- енциклопедист, філософ і логік, засновник класичної (формальної) логіки.

Карикатура Володимира КазаневськогоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.