Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 9 клас - О. І. Борзенко - Ранок 2017

Місяць на небі, зіроньки сяють... - Родинно-побутов і ліричні пісні - Усна народна творчість

Місяць на небі, зіроньки сяють,

Тихо по морю човен пливе.

В човні дівчина пісню співає,

А козак чує — серденько мре.

Пісня та мила, пісня та люба,

Все про кохання, все про любов.

Як ми любились та й розійшлися,

Тепер навіки зійшлися знов.

Ой очі, очі, очі дівочі,

Темні, як нічка, ясні, як день!

Ви ж мені, очі, вік вкоротили,

Де ж ви навчились зводить людей?

Місячне світло над Дніпром (І. Айвазовський, 1858)

Аналізуємо художній твір

1. Яке враження справила на вас пісня „Місяць на небі, зіроньки сяють...“?

2. Яким ви уявляєте ліричного героя цієї пісні?

3. Як ви гадаєте, чи взаємним є кохання героя й героїні? Обґрунтуйте свої міркування.

4. Знайдіть у пісні порівняння. Яку роль вони відіграють?

5. Знайдіть у творі повтори й алітерації. Поясніть їхню роль.

Досліджуємо самостійно

6. Визначте зорові та звукові образи у творі, опишіть їх. Яку функцію вони виконують? Запис у робочому зошиті зробіть у зручній для вас формі (тексту, плану, таблиці, схеми).

Порівнюємо твори різних видів мистецтва

7. Роздивіться картину І. Айвазовського „Місячне світло над Дніпром“. Який настрій створює пейзаж художника? Чи міг би цей пейзаж І. Айвазовського стати ілюстрацією до пісні „Місяць на небі, зіроньки сяють.“? Свої міркування обґрунтуйте. За бажанням намалюйте до твору власну ілюстрацію.

Запрошуємо до дискусії

В електронному додатку до підручника на interactive.ranok.com.ua знайдіть запис пісні „Місяць на небі, зіроньки сяють...“ (обр. О. Міньківського) у виконанні Анатолія Солов'яненка та капели бандуристів (запис 1985). Послухайте цей запис. Порівняйте варіант тексту пісні у виконанні легендарного українського співака з текстом, представленим у підручнику. Які відмінності ви помітили? Чи впливають ці відмінності на ваше сприйняття ліричного героя? Як ви вважаєте, який із варіантів пісні є драматичнішим?

Послухайте пісню у виконанні дуету видатних українських оперних співаків Дмитра Гнатюка та Бели Руденко, сучасних фольклорних та естрадних колективів. Який варіант виконання сподобався вам найбільше? Чому?

Україна і світ

1919 року Українська республіканська капела під керівництвом О. Кошиця вирушила на гастролі до Європи, де своїми виступами здобула величезну славу та численні схвальні публікації в пресі. Наприклад, у французькому виданні „Depeshe“ 21 листопада 1919 року був такий відгук: „Український хор закінчив у нас свої гастролі зі справжнім апофеозом. Він не тільки досяг своєї поважної мети, а й переконливо довів, що Україна має давню цивілізацію, пречудовий і багатющий фольклор“.

ДРАМА ЗРАДЖЕНОГО СЕРЦЯ („ЦВІТЕ ТЕРЕН, ЦВІТЕ ТЕРЕН...“)

Розлука, марне сподівання на повернення коханого, розчарування — усе це складає драму зрадженого дівочого серця.

Художній паралелізм допомагає цю драму унаочнити: колючий терен символізує душевні випробування, через які пройшла героїня. Парадоксальним чином вона сприймає своє кохання як горе: „Хто з любов'ю не знається, / Той горя не знає“.

Така, на перший погляд, дивна асоціація пояснюється в пісні переживанням розлуки й супроводжується гірким усвідомленням зради коханого та прощанням із мрією про подружнє щастя.

Родинно-побутові ліричні пісні про кохання відобразили різноманітні обставини зі сфери дошлюбних взаємин. І вони не завжди оптимістичні. Ідеалізуючи душевне піднесення закоханих, народні пісні не оминають драматичних життєвих ситуацій, що супроводжують стосунки між людьми.

Терен цвіте (Е. Кондратович, кінець 1970-х рр.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.