Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

Українська література 10 клас - Семенюк Г.Ф.

Іван Нечуй-Левицький - Література 70 - 90-х років XIX століття

Левицький був у важку, войовничу, заогнену пору тим, чого в таку пору і найрозумніші не розуміють — був артистом1, творцем живих типів...

(Іван Франко)

Одного з найкращих українських прозаїків, відомого в літературі під псевдонімом Іван Нечуй-Левицький, вважають неперевершеним майстром слова, тонким знавцем народного побуту, історії, ментальності українців, митцем з яскраво вираженою громадянською позицією. Талант письменника навіть у радянські часи, коли його прагнули втиснути в рамки „дожовтневого“ автора з „манерою докладного, неквапливого зображення матеріального побуту“, змушував читачів замислюватися над причинами розбрату в українському суспільстві („Кайдашева сім’я“) та появи шукачів правди, які заради волі нехтували особистим щастям, благополуччям родини („Микола Джеря“). Нечуй-Левицький володів багатогранним талантом: був неперевершеним майстром сатиричного зображення („Баба Параска та баба Палажка“), тонким ліриком у показі кохання й жіночої недолі („Дві московки“, „Бурлачка“), вдумливим аналітиком (романи „Гетьман Іван Виговський“, „Князь Єремія Вишневецький“), борцем за морально-етичні цінності (повісті „Причепа“, „Живцем поховані“). Пробував себе Іван Семенович як драматург: створив історичні драми „Мотря Кочубеївна“, „Маруся Богуславка“, „В диму та полум’ї“; сатиричну п’єсу „На Кожум’яках“, яка особливої популярності набула в переробці Михайла Старицького під назвою „За двома зайцями“. Твори про дітей — оповідання „Вітрогон“, казка-легенда „Запорожці“, інші казки засвідчують, що Іван Семенович був тонким знавцем дитячої психології. Митець став непересічним публіцистом, фольклористом, істориком, літературознавцем, що демонструють нариси „Яків Головацький і Пантелеймон Куліш“, „Марія Заньковецька“, „Хто такий Тарас Шевченко“, праці „Світогляд українського народу в прикладі до сучасності“, „Історія Русі“, „Криве дзеркало української мови“. Маючи хист мовознавця, Нечуй-Левицький видав двотомну „Грамматику украинского язика“.

1 Артист — тут: митець.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.