Всі публікації щодо:

Українська література 5 клас - Івасюк О., Гуйванюк Н., Бузинська В.

НАРОДНІ КАЗКИ - ІЗ ДЖЕРЕЛ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ

Народна казка — це усне народне оповідання, що розповідає про вигадані чи фантастичні події, які сприймаються як реальні. Слово “казка“ походить від слова “казати“ (розповідати). Вигадані події найчастіше пов’язані з мріями людей, їхніми сподіваннями на краще життя, ліпшу долю.

Казка — один з найдавніших видів усної народної творчості.

Люди, зображені в казках, називаються дійовими особами (героями, або персонажами). Персонажами казок можуть бути також звірі, рослини, тварини, предмети та абстрактні поняття, зокрема такі, як Правда і Кривда, Щастя, Горе, Доля.

Народні казки поділяються на такі основні групи: казки про тварин, героїчно-фантастичні та побутові казки.

У казках про тварин вчинки персонажів (звірів) подібні до людських. До таких казок належать: “Котик і Півник“, “Коза-дереза“, “Пан Коцький“, “Царівна-жаба“. Найчастіше персонажами казок є хитра лисичка-сестричка, невмілий вовчик-братик, неповороткий ведмідь, полохливий зайчик-побігайчик та ін. У казках звірі розмовляють, як люди. Серед них є розумні і нерозумні, мудрі й немудрі, бідні й багаті.

Героїчно-фантастичні казки розповідають про вигаданих героїв і нереальні події, наприклад, про такі незвичайні предмети, як колобок, шапка-невидимка, жива і мертва вода; про чудодійні речі, які літають (скатертина, килим-самокат, летючий корабель); про дивовижних істот (баба-яга, відьма, змій-людожер). До таких казок належать “Дивна сопілка“, “Колобок“, “Летючий корабель“.

У побутових казках розповідається про життя добрих і поганих людей. Найчастіше персонажами українських народних побутових казок є дід і баба, мачуха, сестри і брати, дідова донька, бабина донька, бідний селянин, пан, солдат, наймит, богатир Котигорошко. До побутових належать казки “Названий батько“, “Дідова дочка й бабина дочка“, “Мудра дівчина“, “Про Правду і Кривду“.

У народних казках засуджуються такі негативні риси людей, як жадібність, бездушність, жорстокість, лінощі. І добро завжди перемагає над злом.

Крім народних казок, є казки, складені письменниками. Такі казки називаються літературними. Це, наприклад, “Фарбований лис“ Івана Франка, “Котигорошко“ Анатолія Шияна.

Хто. Що? Коли? Чому? Як?

1. Як ви розумієте термін “фольклор“ (“усна народна творчість“)? 2. Які твори належать до фольклору? 3. Чому автором пісень, казок, переказів вважають народ? 4. Хто такі збирачі фольклору? 5. Що називається народною казкою? Які казки ви знаєте? 6. Які персонажі казок вам запам’яталися? 7. Які риси властиві таким казковим персонажам, як Лисичка, Зайчик, Вовк, Ведмідь?