Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Українська література 5 клас - Івасюк О., Гуйванюк Н., Бузинська В.

ПОРІВНЯННЯ - СЛОВО ДАВНЄ І СЬОГОЧАСНЕ

Порівняння — це художній засіб, за допомогою якого один предмет зіставляється з іншим, чимось на нього схожим. Порівнювані предмети мають спільну чи подібну ознаку. Наприклад зі снігом у тексті оповідання “Ялинка“ пов’язані такі порівняння: ... розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатертиною (за ознакою білого кольору сніг порівнюється з білою скатертиною); ...Під деревами, на білому, як цукор, снігу, сіткою лягла тінь (за ознаками білого кольору і сипкого характеру сніг порівнюється з цукром); Вітер стих і чистий свіжий сніг сріблом сяяв під блакитним наметом неба (за ознакою блиску проти сонця сніг порівнюється зі сріблом).

Виділяючи якусь ознаку зображуваного предмета, письменник змальовує його виразно, зримо, яскраво, поетично. Порівняння допомагають читачеві краще уявити зображуваний предмет.

Вислів, що є порівнянням, найчастіше приєднується до інших слів у реченні сполучниками як, мов, немов, неначе, ніби. Наприклад: ... на білому, як цукор, снігу; Здорові дуби стояли в лісі, мов страховища; Чорні, голі дерева стояли в садку, настовбурчившись замерзлими гілочками, і, наче мертві, не ворушилися од вітру.

Порівняння може виражатися і формою орудного відмінка, як-от: Ліс чорною стіною стояв перед ними (тобто немов чорна стіна); Аж ось здалеку зеленою птицею заманячила ялинка (тобто ніби зелена птиця), а також за допомогою дієслів і прикметників здаватися, видаватися, скидатися; схожий, подібний, як от: То був кущ, засипаний снігом, і здаля видавався хатою (тобто кущ був подібний на хату).

Хто? Що? Коли? Чому? Як?

1. Що називається порівнянням? 2. Які бувають порівняння? 3. Яку роль виконують порівняння у тексті? 4. Чому Михайло Коцюбинський в оповіданні “Ялинка“ порівнює сніг з цукром чи сріблом? 5. Якими сполучниками приєднуються порівняння до інших слів у реченні?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.