Українська література 5 клас - Л.Т. Коваленко

„ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ” — НАЙДАВНІШИЙ ЛІТОПИС НАШОГО НАРОДУ - ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

Ти вже знаєш, що літопис — це оповідання, у якому розповідь велася за роками. Слово літопис утворено від двох слів — літо, що в давньоруській мові означало рік, та писати.

Над літописами в Київській Русі працювали ченці, які збирали та переповідали відомості про різноманітні події в житті країни. Єдиного автора літопису не було. Часто кілька ченців брали участь у написанні твору.

Літописи розповідали про князів, важливі події в житті країни. За літописами сучасні вчені дізнаються про те, чим жили наші предки в стародавні часи. Тому літописи є пам'ятками історії. Але мова літописних оповідань яскрава та емоційна, у них автори використовували художні засоби. Тому літописи є разом із тим зразками словесного мистецтва.

Найдавніший літопис у Київській Русі — „Повість временних літ”. Він був написаний у Києві на початку XII століття. Це історична та літературна пам'ятка нашого народу. У „Повісті временних літ” написано не тільки про діяння князів, у ній використано також народні перекази й легенди.

Вважають, що над літописом „Повість временних літ” працював талановитий чернець Києво-Печерського монастиря Нестор. Перші рядки одного із пізніших варіантів літопису повідомляють:„Повість временних літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідки пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала”. Прізвище Нестора не відоме, тому поширене його ім'я нині — Нестор Літописець.

1. Який твір називають літописом?

2. Коли створено перші літописи?

3. Хто брав участь у написанні літописів у Київській Русі?

4. Чому давньоруські літописи є історичною та літературною пам'ятками нашого народу?

5. Що ти знаєш про „Повість временних літ” та його автора?

Нестор Літописець. Скульптор М. АнтокольськийНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.