ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878—1944) - ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

Українська література 5 клас - Л.Т. Коваленко

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878—1944) - ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

МИТЕЦЬ ВИСОКОЇ ПОЕЗІЇ, КРАСИ Й ГАРМОНІЇ

Зі спогадів про Олександра Олеся (Олександра Івановича Кандибу)

Ганна Трекова, сестра Олександра Олеся: „І з боку матері, і з боку батька ми мали міцне коріння: з боку батька — чумаків, з боку матері — кріпаків. Народилися в місті Білопіллі на Сумщині — у невеликому містечку, де лише на двох вулицях були тротуари, а решта вулиць восени і весною тонула в грязюці. Сіро, одноманітно, без будь-яких духовних інтересів і розваг минало життя в цьому „темному царстві”.

Звідки ж у братових творах радість, сонце, квіти, багата розкішна природа? Це, певно, від щорічного перебування влітку в материних батьків на селі, куди на початку літа ми виїжджали. Багато було вражень у брата від його перебування в рідному селі... Цілі дні серед природи. Садок, поле, річка Сула, недалеко ліс. Тоді, очевидно, й розітнувся братів „перший спів”.

Віра Свадковська, дружина письменника: „Писати Олександр Олесь почав дуже рано. Як сам оповідав, перший вірш написав у дев'ятирічному віці. Очевидно, соромлячись інших, він сховав його під стріху й більше ніколи не знайшов. Перший вірш надрукував у 1903 році.

Спочатку він писав двома мовами — російською і українською. Остаточно перейшов виключно на українську мову після свята відкриття пам'ятника Івану Котляревському в Полтаві, на якому був присутній і де познайомився з багатьма українськими письменниками. Ця подія справила на нього велике враження

і навернула повністю до української культури”.

Юрій Сірий (Тищенко), близький друг Олександра Олеся, публіцист, видавець: „Був це молодий, вродливий чоловік.

На високе чоло звисали буйні темні кучері. Якимось теплом віяло з його сірих очей. Маленькі світлі вусики й борідка творили рамку і навколо вуст, на яких при розмові з'являлась лагідна усмішка.

Галина Лащенко, українська письменниця та громадський діяч в еміграції: „Олесь приятелював з тими, хто був йому симпатичний, і не шукав товариства тих, хто займав якесь становище. Не зносив бенкети і свої власні ювілеї... Був м'який у дрібницях, але в речах головних був дуже твердий. Патріот і державник... Був у поводженні простий, але не простацький. Навпаки, щось королівське було в ньому”.

Олена Журлива, українська поетеса, педагог: „Він був у постійному русі, його сірі очі випромінювали стільки натхненної сили і душевної краси, що байдуже пройти повз нього було неможливо. Мова його була лаконічна, оригінальна і дотепна. У ній завжди відчувалися гумористичні нотки, і цей гумор передавався тому, з ким він розмовляв”.

Петро Карманський, український письменник, перекладач, мемуарист: „ Справді, так тужити за Україною, як тужить Олесь, умів тільки один Шевченко. І так її любити”.

1. Яке справжнє прізвище Олександра Олеся?

2. Опрацюй форзац на початку підручника і з'ясуй, коли і де народився письменник.

3. Яка подія в житті Олександра Олеся вплинула на його вибір працювати для української культури?

4. Якою людиною постає у твоїй уяві Олександр Олесь зі спогадів його сучасників?

Поетичну книгу „Княжа Україна”

Олександр Олесь закінчив писати в 1920 році, коли уже перебував за межами України. Письменник вивчав літописи, зокрема і „Повість временних літ”, наукові праці істориків, які надихнули його на художнє пояснення складних сторінок історії нашої країни. Він хотів збагнути долю українського народу, зрозуміти причини його перемог і поразок.

Пригадай, що ти знаєш про князя Ярослава Мудрого з уроків історії та української літератури.

юструй їх фотографіями.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.