Всі публікації щодо:
Фольклор

Українська література 5 клас - Л.Т. Коваленко

БЕРЕГИНЯ - Міфи тa легенди - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

Міф

Йшли і йшли люди до Сварога та Берегині зранку й до вечора: подивитися на хатину, на піч і жорна, скуштувати того дива, що хлібом зветься й схоже на Сонце.

І нічого не таїв од людей Сварог, все показував і пригощав хлібом. їли вони той хліб і казали: „Хочемо й ми піч мати та хліб пекти“.

І казав їм Сварог: „Спочатку кутини будуйте, виходьте з печер та бур- деїв. Годі скніти в темряві та холоді. Час жити у світлій хаті...“

Тоді просили його люди: „Навчи ставити ті кутини“.

І сказав їм Сварог: „Ось піду я від коша до коша показувати, як ставити хатину, як піч мурувати, як жорна тесати“.

„Коли ж се буде?“ — нетерпляче доскіпувалися люди.

„Ось тільки закінчу ткацький верстат будувати“.

„А що воно таке?“

„Се таке, що на ньому ткатимете полотно так, як навчить вас Берегиня“.

Тоді промовляла до людей Берегиня:

„Ось годі вам, люди, ходити в диких шкурах. Треба ткати біле м’яке полотно та ходити в білій одяганці, як личить дітям Білобога. Я навчу вас, люди, як з конопель куделю робити, як нитку сукати, полотно ткати, як його вибілювати та вишивати“.

Люди слухали й раділи. Та надходила ніч і страх виповзав на Землю з усіх шпарин. Бо починала Земля трястись і гойдатися. То лютував Чорнобог. Він шаленів, метався у своєму похмурому Підземному Царстві, несамовито гупав усім тулубом своїм у Землю, намагаючись її розвалити чи перевернути. Та — дарма.

Тоді гримів його трубний голос:

„Он Сварог вже навчає людей кутини білі ставити, печі мурувати... А Берегиня хоче вдягати людей в біле полотно, аби відлякувати моє чорне військо, що боїться усього світлого. Тож мушу якнайскоріше знищити і Сварога, і Берегиню, і творіння їхнє...“

І зійшлися Чорнобог і Мара, і стали вони нутрощі свої спорожняти. І з тої твані смердючої вродилося ціле стадо ящерів — чорних панцирних потвор.

І повелів їм Чорнобог іти на Землю й розтоптати хатину Сварога й Берегині, і їхню піч, і жорна, і їх самих разом зі сварожичами.

Тоді здригнулася й загупотіла Земля, коли по ній важко полізли чорні ящери. Вони нестримно — тупою панцирною лавою — сунули на білу хату Сварога й Берегині.

І вихопилися назустріч потворам хоробрі сварожичі, але їхні двогострі мечі відскакували від зроговілого панцира ящерів, і сини Сварога мусили відступити геть. Не зміг зупинити Чорнобогове військо і бог Сварог — він кидав у плазунів палаючі смолоскипи, проте їхній панцир не горів і не пікся.

1. Як жили люди в первісному суспільстві?

2. Які знання передавав первісним людям Сварог? Прочитай про це в тексті.

3. Чого навчала л юдей Берегиня? Підтвердь відповідь уривками з тексту.

4. Як Чорнобог хотів перешкодити Сварогові й Берегині? Чому він хотів знищити Сварога й Берегиню? Як про це Чорнобог каже в міфі?

5. Які боги в міфі є втіленням світла й добра, а які — мороку й зла? Спираючись на текст, поясни, чому ти так думаєш.

6. Спробуй передбачити, хто з богів у міфі переможе. Чому ти так думаєш?

7. Прочитай наступну частину міфу і перевір свої припущення.

І коли загрозливо наблизились ящери й мали ось-ось розчавити першу на Землі хатину, з неї вийшла Берегиня. Вся в яскраво-білому вбранні, з червоними, вишитими на білому полотні „стрілами Перуна“ та „соколами“. Богиня здійняла догори руки — і... чорне військо враз зупинилося, ніби заворожене білою красою.

Тоді Берегиня сміливо рушила з піднятими руками на ящерів, і вони стали понуро відповзати.

І йшла вперед богиня в білому сяйві своєму, і відкочувався назад чорний морок потвор. І тоді загнала Берегиня чорних ящерів у річку Рось. І закишіла вода від них, і почорніла, і загнила вмить. І сморід дійшов до Вирію, і в гніві великому Білобог — творець Росі — змахнув чарівною рукою своєю — і тої ж самої миті панцирні потвори перетворились у скелі, що обрамили береги цієї річки.

І Краса засяяла довкруж, і Берегиня була богинею Краси і захисницею її. І пішла по Землі слава про Берегиню як захисницю Білої Хати. І стали люди її віншувати і молитись їй, захисниці дому людського від чорних сил.

І, навчившись робити полотно, стали роси, і гукри, і кияни вишивати не тільки „стріли Перуна“ та „соколів“, а й Берегиню з піднятими в захисному пориві руками, і почали вони вирізьблювати образ Великої Охоронниці на дверях, на вікнах, вишивати її постать на рушниках, на сорочках, аби Берегиня захищала їх від усього злого завжди й повсюдно.

ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ

Чим закінчилася розповідь про Сварога, Берегиню й Чорнобога? Чи відповідає кінцівка твоїм припущенням?

Чому на вбранні Берегині були вишиті стріли Перуна та соколи? Як ці зображення допомогли їй перемогти темні сили? Щоб відповісти на ці запитання, за Словничком-довідничком прочитай про Вирій, Першодерево та Рода-Сокола.

3. У чому була сила Берегині? Підтвердь відповідь словами з тексту.

4. Яку думку утверджено в цьому творі?

5. Розкажи, чи є в твоїй оселі обереги. Перекажи своїм батькам міф про Берегиню.

ЗБАГАЧУЙ СВОЄ МОВЛЕННЯ

Що спільного між богинею Марою та словами мор, морок, марево, хмара, мерзнути, смерть? Перевір свою відповідь за Словничком-довідничком.

БУДЬ УВАЖНИМ ДО СЛОВА

Жорна — кам’яні круги, між якими мололи зерно на борошно.

Кутина — хатина.

Скніти — жити в тяжких умовах. Синоніми — животіти, нидіти, бідувати.

Коноплі—назва рослини, з якої наші предки ткали тканини й виготовляли одяг.

Куделя — прядиво або вовна, намотані на спеціальний пристрій — кужівку.

Твань — болото, трясовина, тонкі густі водорості, що зустрічаються у болотистих місцинах.

Бурдей — землянка.

Кош — легке переносне житло кочовика; літнє тимчасове поселення.

Література в колі мистецтв

Порівняй зображення Берегині в різних видах мистецтва. Що між ними спільне і чим вони різняться?

Берегиня в живопису

Символ Берегині на вишивці

Символ Берегині на писанці