Всі публікації щодо:
Фольклор

Українська література 5 клас - Л.Т. Коваленко

ДАЖБОГ - Міфи тa легенди - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

Міф

Далеко на сході лежить країна вічного Літа. Стоїть там чудовий золотий палац із кришталевими вікнами, а в ньому на золототканому пурпуровому престолі в роззолоченому одязі гордо сидить осяяний юний красень. Це — Дажбог — бог Сонця, денного світла й добра. Біля нього стоять дві богині — Вранішня та Вечірня Зорі, сім верховних суддів — Планети — і сім летючих в образі „хвостатих зірок“ вісників — Комети. Прислужують богу юні Сонцеві діви, які, володіючи безсмертним напоєм Животворного Дощу, вічно прекрасні і ніколи не старіють. Вони вмивають бога Сонце і розчісують його золоті кучері. Розганяючи хмари і проливаючи дощ, Сонцеві діви прочищають лик денного світила, надають йому ясність.

Щоранку зі свого двору на світозорій колісниці, запряженій білими вогненними кіньми, виїжджає Дажбог і здійснює круговий об’їзд по Небу. В цих поїздках його постійно супроводжують сестри-богині. Ранкова Зоря виводить на небосхил білих коней, а Вечірня Зоря приймає їх, коли бог, вирушаючи після важкого денного походу на спокій, ховається на заході.

Минає літо, і з останнім осіннім місяцем Дажбог, постарівши, помирає, а на початку просинця відроджується, знову стає прекрасним юнаком.

Цей світлий бог навчив людей сіяти жито, пшеницю й інші злаки, вирощувати хліб, а ті, дякуючи за це, стали вишивати його образ на вітрилах кораблів, що відправлялися в далеке плавання, виявляючи тим самим повагу Дажбогу.

ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Хто такий Дажбог? Як у міфі описано його зовнішність? Прочитай ці рядки в тексті.

Опиши, яким ти його собі уявляєш, а вдома намалюй олівцями або фарбами.

2. Де жив Дажбог? Яким ти уявляєш золототканий пурпуровий престол, на якому він сидить?

3. Випиши в зошит назви кольорів, згаданих у тексті. Чому саме такі кольори використано в міфі?

4. За які справи на землі відповідав Дажбог?

5. Чому Дажбогу грудні старіє, помирає, а на початку просинця відроджується, знову стає прекрасним юнаком?

6. Які уявлення давніх людей про світ передає цей міф? Що він прославляє?

ЗБАГАЧУЙ СВОЄ МОВЛЕННЯ

Народні назви січня — студень, тріскун, сніговий, сніговик.

Коли їх може використати в мовленні сучасна людина?

БУДЬ УВАЖНИМ ДО СЛОВА

Просинець — січень.

Розрізняй кольори! З’ясуй за тлумачним словником, які відтінки червоного позначають слова багряний, багровий, пурпурний і пурпуровий, кармазиновий, буряковий. Відповідь перевір за Словничком-довідничком.

ЛІТЕРАТУРА В КОЛІ МИСТЕЦТВ

Розглянь рушники у твоєму домі (у родичів, знайомих). Дізнайся від старших, які символи на них зображено. Чи є серед них схожі на ті, що відтворено на малюнках? Що спільного між цими трьома зображеннями?

Символ Дажбога на вишивці

ТИ — ТВОРЧА ОСОБИСТІСТЬ

Прочитай народну пісню, яку співали дівчата 22 березня. У ній соловей розповідає про прихід весни. Якою в пісні є роль Дажбога? Які образи використано в пісні для зображення приходу весни?

Не сам же я вийшов,

Дажбог мене вислав, —

З правої ручейки

І ключики видав.


Коловорот, або сонцеворот, — символ Дажбога

З правої ручейки

Літо відмикати,

3 лівої ручейки

Зиму замикати.

Який із двох творів про Дажбога — міф чи пісню — можна співати, а який написано так, як ти розмовляєш?

Об’єднай ці два тексти і створи свій варіант міфу про Дажбога.

ТВОЇ ЛІТЕРАТУРНІ ПРОЕКТИ

Прочитай міфи Давньої Греції та порівняй їх з українськими. Яким українським богам відповідають такі само грецькі? Який висновок зі свого дослідження ти можеш зробити? Підготуй повідомлення про спільні ознаки української та грецької міфології.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.