Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон

Українська література хрестоматія для 9 класу - О. М. Авраменко

ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ - Діяльність Руської трійці - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Пантелеймон Олександрович Куліш народився у м. Воронежі на Сумщині в сім’ї заможного хлібороба. Навчався в Київському університеті, за участь у Кирило-Мефодіївському братстві був заарештований і відбув трирічне заслання.

У поетичному доробку П. Куліша п’ять збірок віршів:

“Досвітки“, “Хуторна поезія“, “Дзвін“, “Позичена кобза“, “Хуторні недогарки“; він автор більше десяти поем, численних перекладів, балад, байок, дум. Найбільшим своїм творчим успіхом вважав двотомну збірку фольклорно-історичних і етнографічних матеріалів “Записки о Южной Руси“. Придумав перший український фонетичний правопис — “кулешівку“. Видав перший український історичний роман “Чорна рада“, український буквар і читанку — “Граматка“, “Народні оповідання“ Марка Вовчка, які відредагував і опублікував. У співпраці з І. Нечуєм-Левицьким та І. Пулюєм переклав Біблію українською мовою.

Із глибоким знанням історії України П. Куліш у романі “Чорна рада“ відтворив події часів Руїни, коли на Правобережній Україні гетьманував Павло Тетеря, а на Лівобережній наказним гетьманом був Яким Сомко. З ним за булаву змагалися полковник І. Золотаренко і запорозький кошовий І. Брюховецький, якому й вдалося спритно захопити владу на Чорній раді в Ніжині в червні 1663 р.

Пантелеймона Куліша називали “українцем у Європі, європейцем в Україні“, на якого мали вплив ідеї європейського просвітництва й який утверджував їх у своїй творчості.

        * * *

“Спасибі тобі, Богу милий, друже мій великий, за “Чорну раду“. Я вже її двічі прочитав, прочитаю і третій раз. Добре, дуже добре ти зробив, що надрукував “Чорну раду“ по-нашому... Розумний, дуже розумний і сердечний епілог вийшов“.

(Т. Шевченко)

         * * *

“Це була досить на той час смілива думка — дати українською мовою історичний роман, а надто після Гоголівського “Тараса Бульби“, і треба сказати, що автор зі свого завдання вийшов досить добре. Як перша спроба українського роману, “Чорна рада“ завжди буде займати почесне місце в історії українського письменства“.

(С. Єфремов)

“Куліш — це полум’яний патріот України, несхитний борець за збереження і самобутність українського народу, його прадідівських звичаїв і традицій, за нове красне письменство, щонайглибше закорінене у фольклорному ґрунті, і “західник“, який наполегливо пропагував і втілював у власних творах ідею засвоєння світових культурних надбань. Він ревно прагнув вивести рідний народ, нашу літературу на широку дорогу світового культурного поступу з обов’язковим збереженням при цьому національної своєрідності“.

(Є. Нахлік)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.