Всі публікації щодо:
Вовчок Марко

Українська література хрестоматія для 9 класу - О. М. Авраменко

МАРКО ВОВЧОК - Діяльність Руської трійці - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Справжнє ім’я - Марія Олександрівна Вілінська. Народилася в селі Єкатерининське, що в Орловській губернії (нині с. Козаки Липецької області, Російська Федерація), у дворянській родині. Навчалася в жіночому пансіоні Харкова. Одружившись з українським етнографом і фольклористом О. Марковичем, М. Вілінська переїхала до Харкова. Тут вона разом із чоловіком збирає фольклор, вивчає українську мову.

У 1857 р. в Петербурзі побачила світ збірка “Народні оповідання“ Марка Вовчка, її твори здобувають велику популярність. З 1860 по 1866 р. мешкає в Парижі. Знання французької мови відкрили великі можливості для письменницької діяльності Марка Вовчка у Франції: вона пише, перекладає, до речі, деякі твори з її “Народних оповідань“ настільки полюбилися парижанам, що витримали по кілька перевидань, зокрема повість-казка “Маруся“, що видавалася у Франції двадцять (!) разів, була нагороджена премією Академії Франції і стала класичним твором французької дитячої літератури.

У 1867 р. письменниця повертається до Петербурга, перекладає твори Ж. Верна, Ч. Дарвіна, Г. Андерсена.

Кінець свого життя Марко Вовчок прожила на Кавказі, померла в Кабардино-Балкарії — у м. Нальчику, де й похована.

Найвідоміші твори: повість “Інститутка“; збірка “Народні оповідання“ (оповідання “Максим Тримач“, “Горпина“, “Козачка“).

         * * *

“Марко Вовчок була окрасою і основним центром невеличкої групи українців, що згуртувалися тоді в Петербурзі й захоплювалися її творами: вони вітали в них, — так само, як і у віршах Шевченка, — літературне відродження свого краю“.

(І. Тургенев)

         * * *

“У ті роки вся освічена Росія упивалася повістями Марка Вовчка й ридала над долею її героїнь-селянок“.

(П. Кропоткін)

         * * *

“Народні оповідання“ Марка Вовчка з повним правом стали в ряд з найкращими творами світової літератури про селянство“.

               (О. Кобилянська)

“Устами автора “Народних оповідань“ говорить сама Україна з її чарівною природою і поетичним народом, який любить своє минуле, свою волю і свою поезію“.

(Д. Писарєв)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.