Всі публікації щодо:
Гребінка Євген
Українська література хрестоматія для 9 класу - О. М. Авраменко
ЄВГЕН ГРЕБІНКА - Література українського романтизму - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
Євген Павлович Гребінка зростав у дворянській сім’ї на хуторі Убіжище Гребінківського району на Полтавщині. Закінчив Ніжинську гімназію вищих наук, де навчалися М. Гоголь, В. Забіла, О. Афанасьєв-Чужбинський. Тут були написані його перші твори-вірші, байки “Будяк і коноплиночка“, “Пшениця“. Працював чиновником від освіти в Петербурзі, викладав російську словесність у військових навчальних закладах столиці. У Петербурзі створив гурток мистецької й літературної інтелігенції; тоді надзвичайної популярності набули літературні вечори Євгена Гребінки. Письменник узяв безпосередню участь у вирішенні життєвої і творчої долі Тараса Шевченка: у викупі його з кріпацтва, у першому виданні “Кобзаря“ 1840 р.; в альманасі “Ластівка“ надрукував окремі твори Т. Шевченка. Помер Є. Гребінка в Петербурзі ще зовсім молодим від туберкульозу, похований в селі Мар’янівці на рідній Полтавщині.
Видатним явищем для української літератури стала поява альманаху Євгена Гребінки “Ластівка“ (1841), у якому були надруковані твори Т. Шевченка, І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Л. Боровиковського, В. Забіли, О. Афанасьєва-Чужбинського, українські народні пісні, приказки, загадки.
В історію української літератури Євген Гребінка увійшов насамперед як прославлений байкар зі своєю збіркою “Малороссийские приказки“ (“Ведмежий суд“, “Віл“, “Ячмінь“, “Рибалка“, “Мірошник“, “Дві пташки в клітці“), Євген Гребінка писав прозові твори російською мовою — оповідання, нариси, повісті (“Ніжинський полковник Золотаренко“), історичний роман “Чайковський“, вірші, пісні, романси.
У поетичному доробку Є. Гребінки є ряд віршів українською мовою, у яких передано найтонші порухи людської душі, сумні медитації, тугу за щастям, елегійні мотиви: “Човен“, “Маруся“, “Заквітчалась дівчина“, “Ліс“. Усесвітньо відомими стали романси на його слова “Очи чёрные“ і “Ні, мамо, не можна нелюба любить!“ (“Українська мелодія“), які ще за життя письменника стали улюбленими народними піснями.
* * *
“Як байкопис, Гребінка займає перше місце в нашім письменстві. Його байки визначаються ярким національним і навіть спеціально лівобережним українським колоритом, здоровим гумором“.
(І. Франко).