Всі публікації щодо:
Шашкевич Маркіян

Українська література хрестоматія для 9 класу - О. М. Авраменко

МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ - Діяльність Руської трійці - Література українського романтизму - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Маркіян Семенович Шашкевич народився в с. Підліссі Золочівського повіту на Львівщині в родині священика. Початкову освіту здобув у дяка, потім німецька школа в Золочеві, домініканська гімназія у Львові, Бережанська гімназія, філософський факультет Львівського університету та одночасно Львівська духовна семінарія.

Прожив усього 32 роки (помер від сухот). Його творчий і науковий доробок невеликий — понад тридцять віршів, незакінчена поема “Перекинчик бісурманський“, казка “Олена“, переспіви й переклади. Маркіяну Шашкевичу належить перший в Україні переклад “Слова про похід Ігорів“, з якого зберігся лише “Плач Ярославни“. У громадянській ліриці поета звучать мотиви національно-культурного відродження, розкрито глибокоособистісне відчуття історії, властиве романтикам (“Споминайте, браття милі“, “Руська мова“, “О Наливайку“, “Чом, козаче молоденький“), в інтимній ліриці — фольклорні мотиви розлуки закоханих, сирітства, самотності (“Розпука“, “Поза тихий за Дунай“, “Туга за милою“, “До милої“), у пейзажній — замилування красою рідного краю, оповите тугою розлуки (“Підлиссє“, “Над Бугом“, “Веснівка“).

Медитацію “Веснівка“ вважають перлиною пейзажної лірики поета. Вірш побудований у формі діалогу першої весняної квітки-проліска з весною, яку “цвітка дрібная“ називала ненькою. Величальні календарно-обрядові

пісні весняного циклу — веснянки — улюблений фольклорний пісенний жанр українців, який привертав увагу й професійних поетів. Першим до інтерпретації народних веснянок звернувся Маркіян Шашкевич своєю “Веснівкою“. Пізніше поетичні цикли під назвою “Веснянки“ написали Іван Франко та Павло Грабовський.

        * * *

“Доба національного пробудження й становлення нової літератури в Західній Україні припадає на 30-50-і роки XIX ст., тобто охоплює час від початку діяльності “Руської трійці“ до творчого дебюту її основоположника Ю. Федьковича“.

(Є. Нахлік)

         * * *

“Русалка Дністрова“ стала свого часу явищем наскрізь революційним... Ціла “Русалка“ — се немов один неясний прорив чуття людського серед загального затупіння та одичіння. Се її найбільша, найреволюційніша віха“.

  (І. Франко).

         * * *

“Як поет, оповідач, кореспондент і проповідник Шашкевич людина наскрізь симпатична, щира і проста, огріта неложною любов’ю до рідного народа і непохитно певна своєї дороги як у штуці, так і в життю“.

 (І. Франко)