Всі публікації щодо:
Гоголь Микола

Українська література хрестоматія для 9 класу - О. М. Авраменко

МИКОЛА ГОГОЛЬ - Діяльність Руської трійці - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Микола Васильович Гоголь народився в с. Великі Сорочинці на Полтавщині в сім’ї письменника, управителя маєтків. З 1821 по 1828 р. навчався в Ніжинській гімназії вищих наук. Тут розпочинається творча діяльність письменника. У Петербурзі виходять друком його знамениті “Вечори на хуторі біля Диканьки“ з підзаголовком “Повісті, видані пасічником Рудим Паньком“ (“Сорочинський ярмарок“, “Вечір проти Івана Купала“, “Втрачена грамота“, “Майська ніч, або утоплена“), збірки повістей “Миргород“, “Арабески“, комедія “Ревізор“, поема “Мертві душі“, “Шинель“.

У творах М. Гоголя на українську тематику з грунтовним використанням українського фольклору — джерела повістей митця, виражено глибини національного духу українців. Знання усної народної творчості дали змогу майстру виводити картини дійсності в глибокому взаємопереплетенні з вимислом, але мовби на реальному ґрунті життя. Особливо привабливий ліризм, проникливість і любов автора до зображуваного, що неминуче справляє враження на читача, захоплюючи його уяву.

        * * *

“Я захоплююся заздалегідь, коли уявляю, як закиплять труди мої в Києві. Там скінчу я історію України й півдня Росії і напишу всесвітню історію. А скільки зберу там легенд, повір’їв, пісень! Якими цікавими можна зробити університетські записки, скільки можна умістити в них подробиць, цілком нових про сам край! ...Туди! Туди! До Києва! Там, або навколо нього, звершалися діяння віковічності нашої... Багато можна буде зробити добра“.

(М. Гоголь)

         * * *

“...Пісня для Малоросії все: і поезія, і історія, і батьківська могила,...з них можна пізнати справжній побут, стихії характеру, всі найтонші відтінки почуттів, хвилювань, страждань, радощів описуваного народу“.

(М. Гоголь)

         * * *

“Його метою було передати чарівний світ української ментальності.., поєднуючи це з просторими етнографічними описами весняних, літніх і різдвяних дійств. Відповідно описуються ярмарки, вечорниці, сватання, весілля, парубоцькі ігри, у яскравих картинах при не менш барвистих та з ідеалізованих описах природи“.

  (Вал. Шевчук)