Українська література - шкільні твори - 2022

«Люди і тварини» за оповіданням Євгена Гуцала «Лось»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Варіант 1

В оповіданні «Лось» Є. Гуцала світ природи уособлює саме ця тварина. Це могутній старий звір, лісовий красень, який колись жив у дикій тайзі, а потім потрапив до заповідника. Хоча він і звик до людей, які його годували, а одного разу навіть врятували від вовчої зграї, але все одно був завжди насторожі. У нього жила пам’ять про життя у дикій тайзі і про всі ті небезпеки, які чекали там на нього. Лось був невід’ємною часткою природи і іноді в його очах з’являвся «золотавий сплеск, який надавав їм виразу одвічного розуміння життя природи і її таємниць».

Хоч яким обережним не був лось, але і з ним трапилася біда. Одного разу він підійшов до ополонки, щоб напитися води. Під його вагою крига тріснула і лось опинився в крижаній воді. Долаючи втому і біль, напружуючи всі сили, лось відчайдушно боровся за своє життя. Вже знесилений, він відчував, що не вирветься зі смертельних крижаних обіймів. Та знову на допомогу тварині прийшли люди: двоє хлопчиків, які, за словами автора, були схожі на гриби-підберезники — «обидва плечисті, з лагідними обличчями».

Діти, не роздумуючи, кинулися на допомогу лосеві, хоча й самі наражалися на небезпеку, адже весняна крига була дуже оманливою. Старший хлопчик, відважний і розсудливий, прорубав лід і зробив лосю вихід до берега. Лось врятувався, і діти зачаровано дивилися на лісового велетня та не вірили, що самі, без дорослих, врятували тварину.

Але сталося неймовірне: раптово пролунав постріл, який обірвав життя тільки-но врятованого лося, життя, за яке так відчайдушно боролися і люди, і сам звір. Яким же боягузливим, яким же мізерним був той, хто зробив цей постріл. Виявилося, що це був рідний дядько хлопчиків Шпичак.

Вже через декілька хвилин браконьєр покаявся у своєму вчинку і захотів, щоб лось ожив. Але покаявся не тому, що схаменувся і пожалів тварину. Адже людина, яка, посміюючись, спостерігала за намаганнями лося вибратися з річки, за дітьми, які, ризикуючи життям, прийшли на порятунок, не мала почуття жалю, і вже нічим не можливо було його пробудити. Просто Шпичак злякався відповідальності, адже вбитий лось був із заповідника. Хлопці були впевнені, що дядька треба обов’язково покарати за його злочин. Їх не спинило ні блюзнірство Шпичака, який обіцяв дітям за мовчання роги лося, ні те, що він їхній рідний дядько.

Прекрасний гордий звір загинув, так і не дочекавшись приходу весни. З нетерпінням чекав весни і той розлогий кущик, який був дуже схожий на роги лося. Але зазеленіти «йому вже не судилося ні тепер, ні в майбутньому». Зі смертю лося природа ніби спустіла, збідніла, втратила частку себе. А виною цьому, як це буває найчастіше, стала людська жадоба і бездушність.

Варіант 2

В оповіданні Євгена Гуцала світ природи уособлює лось. Це лісовий красень, могутній старий звір, який колись жив у тайзі, а потім потрапив до заповідника. Він звик до людей і довіряв їм, бо вони його взимку підгодовували, а одного разу врятували, коли його вже обпалювала своїм смертельним диханням вовча зграя, яка гналася за ним. Але лось був постійно насторожі, бо в ньому жила пам’ять про життя в тайзі та про небезпеки, які там на нього чекали. Лось — частка природи, іноді в його очах з’являється "золотавий сплеск, який надавав їм виразу одвічного розуміння життя природи і її таємниць".

Хоч який обережний був лось — з ним трапилася біда. Коли він ішов до ополонки, шоб напитися води, крига тріснула під вагою його великого тіла, і лось провалився у крижану річку. Напружуючи всі сили, долаючи біль і втому, лось відчайдушно бореться за життя. Знесилений звір відчував, що йому не вирватися зі смертельних обіймів криги. І знову, як було раніше, йому на допомогу прийшли люди — двоє хлопчиків, схожих на гриби-підберезники, "обидва плечисті, з лагідними лицями".

Побачивши, в яку біду потрапив лось, вони, не роздумуючи, кидаються йому на допомогу, хоч самі наражалися на небезпеку, бо весняна крига — зрадлива. Старший хлопчик, розсудливий та відважний, прорубав лід, проклавши хід звіру до берега.

Лося врятували. А діти зачаровано дивились на нього, не вірячи, що саме вони допомогли цьому великому звіру.

І раптом сталося неймовірне: несподіваний постріл обірвав життя лося, за яке тільки-но так відчайдушно боролися і сам звір, і діти. І яким же мізерним, жалюгідним, боягузливим є той, хто зробив цей постріл, — Шпичак, рідний дядько дітей.

Через кілька хвилин він покається у своєму вчинку, захоче, щоб звір ожив, але не тому, що схаменувся та пожалів лося. Людина, яка посміювалася, спостерігаючи здаля за стражданнями лося та намаганням дітей його врятувати, не має почуття жалю, і нічим його не пробудити. Він просто боїться відповідальності за свій вчинок, бо лось із заповідника.

Діти впевнені, що Шпичака слід покарати за злочин, який він скоїв. їх не спиняє те, що він їхній дядько. Блюзнірством здається хлопчикам обіцянка Шпичака віддати їм роги звіра за мовчання.

Прекрасний звір загинув. Він з таким нетерпінням чекав приходу весни! Здається, на неї чекав і той розложистий кущик, який нагадували його роги. Але зазеленіти "йому вже не судилося ні тепер, ні в майбутньому".

Зі смертю лося природа втратила частку себе, збідніла, спустіла. І виною цьому є людська бездушність і жадоба.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.