Українська література - шкільні твори - 2022

Людськi долi в оповiданнi Є. Гуцала «Хто ти?»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

I. Євген Гуцало - лауреат державноï премiï. (Євген Гуцало - автор вiршiв, i оповiдань, повiстей та романiв, у яких звучить любов до рiдного краю, до природи, до людей. За збiрку дитячих оповiдань "Прилетiли конi" та за повiсть про дружбу украïнських дiтей iз узбецькою дiвчинкою Саййорою письменника було вiдзначено найвищою премiєю у галузi лiтератури - Державною премiєю iменi Т. Шевченка.)

II. Нелегкi долi героïв оповiдання "Хто ти?"

1. Тема батькiв i дiтей в украïнськiй лiтературi. (Ця тема належить до вiчних тем, але Є. Гуцало зумiв розкрити ïï через призму милосердя: дочка, колись покинута i забута матiр'ю, не стала злою i мстивою. Виросла вона доброю i духовно зрiлою людиною.)

2. Образ Галi-старшоï. (З болем у серцi ïхала Галя поглянути в очi матерi, яка вiд неï вiдмовилася ще в дитинствi i жодного разу не приïхала до неï, не поцiкавилася ïï долею. Не дорiкати, а просто подивитися на жiнку, яка дала ïй життя. Галя-старша - вродлива, благородна дiвчина. Вона не сподiвалась зустрiти матiр на смертному одрi. Але те, що мати ïï не впiзнала, запитала "Хто ти?", боляче вразило дiвчину. Проживши довгий час у притулку, Галя не бажала такоï долi меншим своïм братику i сестричцi: "здогадувалась, що сама гiрко скривджена, вона не захоче, аби цi двi крихiтки звiдали те саме, щоб вони були обдiленi ласкою, сердечнiстю, щирiстю".)

3. Роль казки про брата та двох сестер. (Складена дiтьми казка про нелегкi долi дiтей - це перший ключ до усвiдомлення того, як дiти потрiбнi одне одному. Галя-старша зробила для малих усе, щоб вони не загубилися на теренах життя, а дiти Галi - щоб пам'ятали i знали свiй рiд, щоб серце нiколи не мало образи на iнших. Мудрiсть старшоï сестри у тому, що вона збагнула: "Ми не вибираємо собi матерiв i батькiв, не вибираємо".)

4. Образ Нестора Минайленко. (Нестор - колишнiй матрос, який трохи хизується ним. Нестор не має такоï благородноï душi, як Галя-старша. Його фраза: "А вона (матiр) тебе пожалiла? Скажи, пожалiла?.. Себе пожалiй", - свiдчить про егоïзм хлопця з благополучноï родини.)

5. Характеристика Одарки. (Одарка - жiнка, яка, на мою думку, сама занапастила собi життя i позбавила дитинства своïх дiтей. Таку жiнку жаль. Не можна цуратися своïх дiтей. Одарка, купуючи собi митi кохання, сама не була щасливою i життя дiтей знiвечила.)

III. Значення оповiдання. (Автор своïм твором закликає бути милосердними, щирими, незважаючи на рiзнi життєвi труднощi.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.