Українська література - шкільні твори - 2022

Що таке щастя? За твором Євгена Гуцала «Олень Август»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Варіант 1

Пошук щастя — вічна доля кожної людини, незалежно від того, скільки людині років. Але діти — це ті, хто вірить в щастя сильніше за всіх. Вони регулярно замислюються, мріють, включають свою уяву, яка відіграє яскравими фарбами і може дійсно дуже сильно вразити будь-якого дорослого, який вже давним-давно забув своє дитинство і сприйняття світу, характерне для дітей. Про одну невелику історію з життя хлопчика Жені розповідає нам Євген Гуцало.

Женя повертався зі школи, коли раптом побачив незвичайне для себе видовище — прямо на вулиці люди знімали кіно. Маленький хлопчик мимоволі і сам приєднався до цього захоплюючого процесу, але цим лише викликав роздратування режисера фільму на прізвище Альтов. Та й сам Женя був не в захваті від зйомок, адже він очікував чогось більш цікавого від кіно, ніж просто сцен про те, як люди входять і виходять з автобуса. Він сміливо сказав про це знімальній групі, на цей раз викликавши не тільки роздратування з їхнього боку, але і цікавість до своєї персони.

Після цього Альтов запропонував Жені покататися на його автомобілі. Він розповідав хлопчикові про кіно і навіть запропонував йому зіграти одну з ролей. Шкода лише, що Альтов всього лише жартував, а у Жені перед очима вже встав сюжет фільму, який полягав у тому, що хлопчик знаходиться в тайзі, заповненій оленями, і рятує інших людей. Незабаром дитина і дорослий розлучилися, кожен зі своїми певними враженнями, але Женя, будучи дитиною, ще довго фантазував про фільми, сюжети і образи, відіграючи всі епізоди у власній безмежній фантазії.

Якщо говорити про те, що таке щастя в розумінні Евгена Гуцала, варто, швидше за все, сказати, що по-справжньому щасливою людиною, за образом якої можна робити висновки, є саме хлопчик Женя. Йому не потрібні складнощі, зйомки, суєта і грошові вкладення, щоб відтворити у своїй уяві будь-яке місце, час і заняття. Як тільки він розлучився з Альтовим, він зміг представити тих самих оленів і всю ту ситуацію, про яку йому розповідав режисер. Щоб поставити власний фільм в своїй уяві йому не було нічого потрібно, крім себе самого і своїх думок. Щастя — це здатність мріяти, фантазувати, створювати власну реальність навколо і бути абсолютно щасливим, живучи в ній. Женя був наділений цієї прекрасної можливість, оскільки він був дитиною.

На жаль, дорослі ніколи не зрозуміють, що таке щастя, яке полягає у можливості по-справжньому мріяти і використовувати свою уяву сповна. Це нам показує Євген Гуцало у своєму оповіданні «Олень Август», де на прикладі маленького Жені ми бачимо приклад різного сприйняття реальності між дитиною і дорослим.

Варіант 2

У творі українського письменника Євгена Гуцала «Олень Август» розглядаються непрості у будь-які часи стосунки між дорослими та дітьми. Саме ця проблема розкривається через головних персонажів твору — кінорежисера Альтова і школяра за ім’ям Женя.

Альтов вважав себе досвідченим і досить відомим діячем кіно. Задаючи різні, по-дитячому наївні, а в той же час, по-дорослому розважливі запитання, Женя викликав у Альтова то бажання похизуватися перед хлопчиком своєю досвідченістю, то навіть принизити невиправного мрійника, а то Женя його просто дратує.

Звичайний школяр Женя і кінорежисер Альтов, який вважає себе видатним, випадково зустрілися на знімальному майданчику. На одній з вулиць Альтов знімав фільм. Поруч з режисером стояли в черзі люди, а сам Альтов сидів перед масивним апаратом на високому стільці. Цей стілець рухався по рейках і виходило так, що увесь знімальний майданчик був біля ніг кіношника. Саме в цей час Женя повертався зі школи і події, що відбувалися на вулиці, дуже його зацікавили. Школяр просто замер і зачаровано спостерігав за режисером. Та Альтов помітив хлопчика і наказав вивести його зі знімального майданчика.

Волею долі Жені вдалося ближче познайомитися з кінорежисером Альтовим. Після зйомки той запросив хлопчика до своєї машини, бо Альтову здалося, що перед ним його відданий шанувальник. Альтову дуже захотілося похизуватися своїми досягненнями хоч перед кимось, захотілося розповісти про майбутній фільм хоча б хлопчикові.

За сюжетом фільм, який знімав Альтов, розповідав про пригоди золотошукачів, що заблукали у темному лісі. А на шлях їх вивів хлопчик за ім’ям Август. Женя був мрійником і фантазером, він з радістю погодився виконати роль Августа, як запропонував йому Альтов. Школяр одразу ж став фантазувати над подробицями фільму. А коли хлопчик вигадав оленів у лісі, режисер навіть розсердився, бо звідки там могли з’явилися олені?

Та причиною роздратування режисера Альтова були не олені, а те, що він, доросла, досвідчена, і як вважав сам Альтов, талановита людина, не має такої фантазії, як звичайний школяр. Мабуть, саме тому складається враження, що Альтов — не дуже щаслива людина.

Кінорежисер навіть пробує принизити Женю перед своєю знайомою, але у хлопчика достає сил не заплакати від приниження і образи.

Після зустрічі з кінорежисером Альтовим Женя твердо вирішує, що коли стане дорослим, обов’язково вивчиться на режисера і зніме свій власний фільм про оленя Августа.

І коли Женя повертався додому, він був щасливий. Після пережитої пригоди він заспокоївся. У кущах то з’являлися, то зникали гіллясті роги оленів. Попереду була весна — пора фантазій і мрій, попереду було усе життя.

На противагу Альтову, Женю можна вважати щасливою людиною. Щасливий хлопчик тому, що вміє мріяти та фантазувати, вміє терпіти образи, у нього є певні цілі у житті, яке, на відміну від дорослого режисера, усе ще попереду. Мабуть, для більшості людей ці риси і є складовими справжнього людського щастя.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.