Українська література — шкільні твори - 2022

Мотиви творчості Івана Багряного

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Ім’я видатного українського письменника Івана Багряного сьогодні вже є досить відомим в Україні. Після довгих років замовчування воно займає нині почесне місце в літературному процесі двадцятого століття.  

Іван Багряний належить до тих митців, які, навіть коли виїхали за кордон, залишилися справжніми українцями. Івана Багряного можна вважати творцем вартостей, які будуть жити вічно, адже є в його творчості щось, що заставляє знову і знову перечитувати і переживати події відтворені у його творах.

Нелегка життєва доля судилася митцю, але він ніколи не втрачав віри у її справедливість. Молодий Іван Багряний розчаровується в ідеях революції, бачить, що сподівання людей на краще виявилися марними, саме це сприяє народженню перших поетичних спроб:

О краю мій! О мій народе сірий!

У перший раз (за скільки це віків?)

Підвів ти голову затуркану без міри…

Івана Багряного завжди хвилювала доля рідного народу, він завжди був національно свідомою людиною. І герой роману «Тигролови» де в чому схожий з самим автором. Григорій Многогрішний — втікач з «потягу смерті», людина, яку було визнано ворогом народу лише за те, що він мав свою власну думку і намагався її захищати; за те, що він не був фанатом революції, а, навпаки, бачив її недоліки… Чи не так думав сам автор?

Провідна ідея твору «Тигролови (як і багатьох творів Івана Багряного) — глибока віра в те, що потворна радянська дійсність не зможе знищити й знівечити людського і національного духу української людини. І Григорій Многогрішний — яскравий приклад цьому.

Григорій, який здолав нездоланні, здавалося б, перешкоди на шляху до волі, якому краще було жити у глухій тайзі, але вольному, ніж у людному місті, але під постійним наглядом, являється втіленням прагнень самого Івана Багряного. Родина Сірків втілює для героя саму неньку Україну, адже саме тут, у глухій тайзі, до нього поставилися краще, ніж на його рідній землі. Сірки прийняли Григорія не лише тому, що він врятував Наталку, але й тому, що він був українцем, вихідцем з їхньої Батьківщини. І їм були близькі його погляди і переконання, як були вони близькі самому Івану Багряному та багатьом його сучасникам.

Григорій з Наталкою, врешті-решт, вимушені тікати з країни, як і сам письменник. Але вони не здалися, не зупинилися. Їхнє життя — боротьба за волю та справедливість. Таким чином, хочеться зазначити, що герої Івана Багряного — сильні, національно свідомі особистості, які знають, в ім’я чого варто боротися з ворогом. У кожному з них втілена частина душі та прагнень самого автора.  На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.